Obama elutazása előtt kijelentette: exportoffenzíva nélkül nincs remény az amerikai ipari kapacitás és a foglalkoztatás helyreállítására. Az amerikai exportőrök számára pedig létkérdés, hogy javuljanak lehetőségeik a kínai piacon, és makrogazdasági szempontból is elkerülhetetlen az egyre dagadó amerikai kereskedelmi mérleghiány lefaragása. Emiatt óriási tétjük lesz a Hu Csin-tao kínai államfővel és Ven Csia-pao miniszterelnökkel tervezett találkozóknak. Ezeken a jüan mesterségesen alacsony árfolyamának a lazítását, a kínai belső fogyasztás élénkítését és az ázsiai ország piacának fokozott megnyitását igyekszik majd elérni Obama.
Úgy tűnik, hogy az évek óta viszszatérő problémának számító kínai árfolyam-politikában (amelyből a válság kezdete óta a korábbi csekély rugalmasság is eltűnt) most van remény az engedményre. A kínai jegybank szerdán jelezte, hogy fontolóra veszi a jüan jelenlegi dollárhoz való kötöttségének a feloldását; ezentúl egy a vezető nemzetközi valutákból álló kosárhoz igazítanák a kurzust. Biztató az a nyilatkozat is, amelyet az APEC-országok pénzügyminiszterei adtak ki e heti, az állam- és kormányfők találkozóját előkészítő ülésükön. E szerint „piacorientált” devizaárfolyamokra van szükség.
Kína azonban korántsem az egyetlen távol-keleti ország, amelyben az amerikai vállalatok növelni szeretnék jelenlétüket. Thomas Donohue, az amerikai kereskedelmi kamara elnöke arra szólította fel az Ázsiába készülő Obamát, hogy kezdjen tárgyalásokat egy térségi szabad kereskedelmi övezet kialakításáról. A kereskedelmi kamara azt is szorgalmazza, hogy a Fehér Ház gyorsítsa fel a Dél-Koreával két éve aláírt szabad kereskedelmi szerződés kongresszusi elfogadását. A konkrét eredmények azonban a pekingi békülékenység dacára is kérdésesek. Ben Simpendorfer, az RBS hongkongi elemzője rámutat: az árfolyam-stabilitás továbbra is fontos célja a pekingi vezetésnek, ezért a jövő év közepe előtt aligha módosítja a jüan dollárhoz való kötöttségét. Derek Scissors, a Heritage Foundation kutatója úgy látja: lehetséges, hogy csak az amerikai kereskedelempolitika konkretizálása révén újdonságot hoz Barack Obama ázsiai körútja, bár ez sem lenne elhanyagolható eredmény. Reuters, FT.com, Bloomberg
Európai lobbizás
Az amerikai elnök után hamarosan az euróövezet vezetői is Pekingbe látogatnak, hogy megpróbálják rávenni a kínai vezetést a jüan felértékelésére. A tervezett tárgyalásokat azonban beárnyékolja, hogy a sorozatos európai antidömping-eljárások miatt igen feszültek a kétoldalú gazdasági kapcsolatok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.