Közrejátszott a rossz helyzetben a korrupció is – ahogy Fekete fogalmazott, „voltak olyan banki vezetők, akiknek az volt a becenevük, hogy Mr. 10 százalék, ezeknek a hitelei persze bedőltek”.
Tartalékok persze még mindig vannak a cégek működésében. Évekkel a válság kezdete után is lehet még keresni több cégnél, hol lehet spórolni. Ehhez persze meg kell nézni, mibe fektetnek be. Az EU-támogatásokba például nem éri meg mindenáron beruházni, csak akkor szabad belevágni, ha megtérül.
Aki minden tartalékot felélt, az is találhat alternatív finanszírozási formát: a Jeremie-alapból például a növekedésorientált cégeket támogathatják, és lehet megpróbálkozni új tulajdonostársak bevonásával is. Ehhez azonban transzparencia és pénzügyi fegyelem kell, ami viszont most nagyon hiányzik sok cégnél. Másik probléma, hogy ha a bank is információkat kér, azokra nem tudnak megalapozott válaszokat adni, így szinte magukat vágják el a hitelhez jutás lehetőségétől. Erre oda kell figyelni, „kisebb méretekben egy jó Excel-tábla csodákat tud művelni” – tette hozzá.
Verseny a bankok közt a hitelszűke ellenére is van. Minden bank szeretne hitelezni, de csak jó hiteleket adnának. Az már nem működik, hogy egy egyoldalas üzleti tervet adnak oda a cégek a bankoknak – fogalmazott Fekete Miklós. Volt olyan bank, ahol átnéztek háromszáz céges hitelt, ebből pedig tíz is alig volt, amelynek a terve ránézésre is úgy nézett ki, mint egy üzleti terv – hozott példát. Erre muszáj energiát és pénzt fordítaniuk a cégeknek, akár egy munkatárs felvétele is nagy eredményeket hozhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.