A családi adókedvezmények kiterjesztéséről és a szociális hozzájárulás részmunkaidős foglalkoztatásra kiterjesztéséről szóló tegnapi parlamenti döntés ugyanezt a tendenciát erősíti, vagyis hogy a kormány döntően a munkából és nem a szociális támogatásokból élő családok támogatására helyez a hangsúlyt, ezzel is a közmunkára ösztönözve a jelenlegi és leendő szülőket.
A jövő évi költségvetési törvényben a legfontosabb családtámogatási tételekre összesen 541 milliárd forint jut 2015-ben, szemben az ez évi 552,7 milliárd forinttal. A rendelkezésre álló keret tehát emelkedik, ám ez nem igaz az egyes ellátásokra, különösen az alanyi jogon járókra. A gyes havi összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, ami ugyanúgy 28500 forint, mint 2008-ban. A családi pótlék összege szintén hetedik éve változatlan, 13300 forint a kétgyermekes családokban, gyerekenként. A tervek szerint ugyanakkor a családi pótlékot óvodalátogatáshoz kötik a jövőben.
A kabinet eddigi intézkedései, a családi adókedvezmény fokozatos kiterjesztése, valamint különösen a gyes és gyed mellett munkavállalás ösztönzése és a gyed-extra, nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Magyarországon 1997-ben született utoljára 100 ezernél több gyerek, 2010-ben pedig már csak alig valamivel több mint 90 ezer baba jött világra. Tavaly csak 88 és fél ezer gyereket vállaltak. Ez év augusztus végéig 59 és fél ezer gyermek született.
Így idén, miként az utóbbi években, legfeljebb a 2011-es mélypontról mozdult el a gyermekvállalási kedv, érdemi változásnak még a nyomai sem látszanak. Márpedig a Népességtudományi Kutatóintézet igazgatója, Spéder Zsolt egy idei tanulmányában arról írt: ha az idén sem lesz lényeges gyermekszám-növekedés, akkor a nők már nem csak későbbre halasztják a gyermekvállalást, de valószínűleg nem is vállalnak már annyi gyermeket, mint korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.