A kedden ismertetett Széll Kálmán-terv azokat az információkat bontja ki, amelyek az elmúlt hetekben a Nemzetgazdasági Minisztérium elemzéseiből és a kormánytagok bejelentéseiből ismerni lehetett - mondta az InfoRádiónak Csaba László közgazdász, aki szerint a koncepció legfontosabb üzenete, hogy a kormány a nemzetközi piacok által várt irányban, azaz a kiadások csökkentésével próbálja fenntartani az egyensúlyt - közölte az Inforádió.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter bejelentésében számos konkrétum elhangzott, a többi között az, hogy a kabinet célja 2018-ra ötven százalékkal csökkenteni az adósságállomány nemzeti jövedelemhez viszonyított arányát, és lassan, de biztosan lefaragni a hiányból. Az is kiderült, milyen területekről szedik össze a nemzeti termék 2,5 százalékának megfelelő megszorítást, valamint hogy az idei egyszeri, a stabilizációs alapban véghezvitt, nagyjából egy százalékos megszorítás beépül a tervezésbe - sorolta az egyetemi tanár.
Nem jelennek meg ugyanakkor a tervből a hosszabb távú működőképesség szempontjai - hangsúlyozta Csaba László. A szakértő úgy véli, hogy a program beleillik abba a stratégiába, amelyet a kormány megalakulása óta követ: hétről hétre, hónapról hónapra jelentik be az intézkedéseket; nem csomagban gondolkodnak, folyamatos kormányzás, javítgatás és módosítás zajlik.
Minden területen rendkívül kockázatos bármiféle változtatás - mondta a közgazdász, aki ugyancsak hiányolja, hogy a program mellé nem készült A és B terv, nem lehet tudni, mi történik, ha fellendül a világgazdaság, vagy ha Portugália bedől. Ez azért is fontos lenne, mert az ír és a görög válságnak még nincs vége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.