A hazai költségvetési reformprogram részleteinek ismertetését követően sem kerültünk közelebb a korábban pedzegetett strukturális átalakításokhoz, a változtatások döntő többsége ugyanis csak a következő hónapokban kristályosodik ki. Az intézkedések gerince július 1-ig áll össze, azonban egyes - a befektetők által már régóta várt szigorító - intézkedések megvalósítására év végéig, illetve jövő év elejéig kell várnunk – írják az Equilor elemzői.
A negatív hangulatot kisebb részben az intézkedéscsomag lagymatag mivolta, nagyobb részben azonban az eleve felfokozott várakozások okozhatják (túl magas volt a léc). A külföldi szereplők államkötvény-állománya jelenleg 2 éves csúcson, míg a CDS árak több havi mélyponton tartózkodnak, amely markán optimizmusra utal a külföldi befektetők részéről. Ebből kifolyólag rövid távon az eladók dominálhatják a piacot, ugyanakkor hosszabb távon a nemzetközi hangulat esetleges javulásával pozitív korrekció is bekövetkezhet a hazai eszközök árfolyamában.
Költségvetési hatások
Egyelőre annyit látunk, hogy a magán-nyugdíjpénztári elemek mozgósítása lesz az első körös adósságcsökkentő lépés, de ezzel legfeljebb 70-75%-os szintre lehet lecsökkenteni a rátát a következő egy évben, főleg ha a következő években is alapvetően deficites marad a költségvetés.
Ebből következik, hogy a célok tarthatóságához elengedhetetlen az, hogy a gazdasági expanzión keresztül nőjük ki az adósságot, ezért fogalmazta meg Matolcsy György, hogy a magyar gazdaság növekedési potenciálját ki kell használni, és 4-6 százalékos GDP bővülést kell a gazdaságpolitikusoknak megcélozni az Equilor szerint.
Kiemelik, hogy e nélkül ugyanis az egész tervezet valószínűleg tarthatatlan; vagyis nem, vagy csak rendkívül lassan nőhető ki az adósság, ami továbbra is súlyos kamatterheket róhat a költségvetésre, behatárolva annak későbbi mozgásterét.
A növekedés felpörgetésével kapcsolatban viszont megint csak hiányzott a stratégia részleteinek ismertetése, ami így a mostani bejelentés tükrében egyelőre inkább ábránd, mint gazdaságpolitikai program. A program a növekedés eredőjeként, vagy azzal párhuzamosan (ez sem derült ki) jelentős foglalkoztatás bővüléssel kalkulál, amely keretében a következő 10 évben a foglalkoztatási ráta 70%-ra emelkedne a jelenlegi 55% körüli szintről.
Az államháztartás stabilitása szempontjából az Equilor szerint az egyik legfontosabb elem a nyugdíjrendszer rendbehozatala. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a rendszerváltás előttről adóssággal örökül hagyott felosztó-kirovó nyugdíjkassza az adott demográfiai tendenciák mellett egy ketyegő bomba, ami hosszú távon az egész magyar költségvetést maga alá temetheti.
Ezért gondoljuk azt, hogy a mostani bejelentések közül (az egyes kiadási tételek visszafogása mellett) a nyugdíjbiztosítási alap egyensúlyának megteremtésére vonatkozó volt a legfontosabb ígéret.
Kötvények
A kötvénypiacon is borúsabb kilátásokkal számolunk, véleményünk szerint hozamemelkedés következhet be, főleg a hozamgörbe hosszú oldalán a költségvetési pályát illető kockázatoknak köszönhetően. Ugyanakkor a hazai kötvénypiacon kvázi többségben lévő külföldi befektetők stabil globális hangulat esetében feltehetően továbbra is megfelelő mennyiségben lesznek jelen az államkötvény aukciókon, aminek köszönhetően a hozamemelkedés mérsékelt lehet.
A negatív hangulatot kisebb részben az intézkedéscsomag lagymatag mivolta, nagyobb részben azonban az eleve felfokozott várakozások okozhatják (túl magas volt a léc). A külföldi szereplők államkötvény-állománya jelenleg 2 éves csúcson, míg a CDS árak több havi mélyponton tartózkodnak, amely markán optimizmusra utal a külföldi befektetők részéről. Ebből kifolyólag rövid távon az eladók dominálhatják a piacot, ugyanakkor hosszabb távon a nemzetközi hangulat esetleges javulásával pozitív korrekció is bekövetkezhet a hazai eszközök árfolyamában. Londoni vélemények „Úgy tűnik, sokkal homályosabb a kiadáscsökkentési oldal, mint a bevételek növelése” – fogalmazott Gealle Blanchard, a Societe Generale SA feltörekvő piaci stratégája. „A végrehajtás ütemezése szintén nem teljesen egyértelmű” – tette hozzá a közgazdász.
A tervek „középpontjában a bevételek növelése áll a kiadások csökkentése helyett” – mondta Ilan Solot, a Brown Brothers feltörekvő piaci stratégája a Bloomberg hírügynökségnek. Ha nem tud meg többet a piac a kiadások csökkentésének tervéről, a forint újra sérülékenyebb lesz, és visszagyengül a korábban elért erősödése után – fejtette ki a közgazdász.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.