Dicséretes, hogy a kormány leszorította és a válság közepette is alacsony szinten tartotta a költségvetés hiányát – ez az a megállapítás, amelyben egyetértettek az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) tegnapi közös rendezvényén felszólalók. A jelenlegi gazdaságpolitika értékelésében és a közeljövő felvázolásában azonban már korántsem volt ekkora az összhang.
A száz legnagyobb magyar céget bemutató eseményen Oszkó Péter pénzügyminiszter arra hegyezte ki beszédét: hazánknak jó esélye van arra, hogy a térségben az elsők között kapcsolódjon rá a világgazdaság küszöbönálló növekedésére. Leszögezte: amennyiben jövőre és a későbbi években is sikerül megőrizni a válságkezelés részeként elért megtakarításokat, 2010 második felében, 2011 elején hazánk jelentős versenyelőnyre tehet szert. Mind Európában, mind a környező országokban ugyanis még jó időre komoly nehézséget okozhat a megemelkedett költségvetési deficit és államadósság. Ezek jórészt a kríziskezelés miatt nőttek meg az utóbbi egy évben. Ugyanakkor Magyarországon nem volt lehetőség a válság hatásainak állami forrásokból történő tompítására.
Utalt az OECD legújabb jelentésére, amely szerint a ciklikusan kiigazított – vagyis a válság közvetlen hatásait kiszűrő – költségvetési egyenleg tekintetében Magyarország a legelső helyen áll a maga 0,6 százalékos többletével. Pozitívumot csupán Svédország tud még felmutatni, az összes többi OECD-tagország komoly mínuszokkal szerepel a listán. A pozitív fejlemények első jele lehet a külső egyensúly és a külkereskedelmi mérleg utóbbi időben tapasztalható javulása is – vélekedett Oszkó Péter.
Más jövőkép rajzolódott ki Parragh László előadásából. Az MKIK elnöke szerint nem tudható biztosan, a kilábalás küszöbén áll-e a magyar gazdaság, vagy hamarosan újabb válsággal kell számolnunk. Ez utóbbi valószínűségét növeli, hogy néhány könnyen kivitelezhető átalakításon túl nem került sor a nagy állami elosztó rendszerek reformjára, márpedig enélkül már középtávon sem őrizhető meg az államháztartás jelenlegi helyzete. Kérdéses a 2010. év büdzséjének alakulása is, hiszen minden józan számítás szerint szükség lesz többek között a MÁV vagy a BKV pótlólagos finanszírozására – tette hozzá.
Az adatok tanúsága szerint kizárólag a külföldi tulajdonú cégek számítanak fellendülésre, a kilátások javulása még el sem ért a kisebb vállalkozásokhoz – mutatott rá Parragh. Miközben úgy tűnik, folytatódik az építőipari és gépberuházások zuhanórepülése, tovább erősödik a duális gazdasági szerkezet.
A korábbi várakozásoknál kevésbé romlott az adózók jogkövetési hajlandósága a válság hatására. Erről már Szikora János, az APEH elnöke beszélt. Rámutatott: a bejelentett vállalkozások száma nem esett vissza az utóbbi időben, igaz, a felszámolások száma emelkedett.
Ami a „top” cégekkel kapcsolatos adatokat illeti: a tegnap közzétett elemzés szerint a top 150 – a száz legnagyobb társaság az ötven legnagyobb pénzügyi, biztosítási tevékenységgel foglalkozó céggel együtt – jelentős súlyt képvisel az adóbefizetésekben. Arányuk a társasági adó és az áfa terén 28, a személyi jövedelemadóban pedig 19 százalék. A tb-járulékok 13 százaléka folyik be ezen cégektől.
Érdekes fejlemény, hogy a jogszabályi könnyítések hatására az utóbbi hónapokban emelkedett a korlátolt felelősségű társaságok aránya. Tavaly az 582 ezer gazdálkodó 45 százalékát tették ki a kft.-k, a betéti társaságok 32 százalékos arányt képviseltek. A 4248 részvénytársaság szám szerint ugyan elenyésző kisebbségnek tűnik, ám e vállalatok nagy számban tűnnek fel a százas toplistán. KR
Jegyzet 24. oldal
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.