Az EU által támogatott projektek végrehajtásának felgyorsítását szorgalmazta az Európai Bizottság képviselője a Környezet és energia operatív program (KEOP) tanácskozásán Budapesten. Maksi Mátyás, a brüsszeli végrehajtó testület regionális politikai főigazgatóságának országmenedzsere arra figyelmeztetett, hogy már 2010 végén bajba kerülhet Magyarország, ha nem teljesíti az idei kifizetési előirányzatot, mert a kifizetetlen uniós pénzt nem használhatja fel másra.
A környezetvédelmi tárca fejlesztési igazgatósága által szervezett, telt házas szakmai rendezvényen az illetékes hazai intézményi vezetők ugyancsak értésre adták, hogy sürgősen munkára fognák a nyerteseket. Ambrovics Andrea, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) illetékes irányító hatóságának vezetője elmondta: a KEOP-nál az előirányzat szerint az idén 6,7, jövőre 23,9, 2013-ban pedig 77,4 milliárd forintnyi kifizetést kellene teljesíteniük csak az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA). Ehhez viszont ütemes projektvégrehajtás szükséges: „2011-től már nem szabadna mással, mint a fejlesztések megvalósításával foglalkozni” – mondta.
Az is egyértelműen kiderült, hogy portfólióra vetítve 55 százalékos a 0–3 hónapos, 20 százalékos a 3–6 hónapos és 25 százalékos a 6 hónap feletti késések aránya. Abban is egyetértettek a szakemberek, hogy legveszélyesebb a csúszás a nagyprojekteknél, mert ezek nagy értékű beruházások és magas a támogatási intenzitásuk, ezért sok a vesztenivaló. Az NFÜ főigazgatója külön is kiemelte a feltűnően késlekedő dél-alföldi és az észak-alföldi ivóvízminőség-javítási, a dél-balatoni és a budapesti komplex szennyvízkezelési, valamint a Győr–Mosonmagyaróvár–Sopron és a közép-Duna-vidéki hulladékgazdálkodási nagyprojektet. Nyomatékkal felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány döntési moratóriuma senkit sem beszél le a munkáról. A döntésen kívül még rengeteg a tennivaló a projekteknél: az első fordulósokat beadásra késszé kell alakítani, a második fordulósok haladhatnak előre, mert rájuk nem vonatkozik a moratórium, és pályázni is lehet, egyedül a támogatói döntésre kell várni a moratórium lejártáig.
Az irányító hatóság vezetője azt is bejelentette, hogy a jövő héten meghirdetik az egyfordulós szennyvízkezelési és hulladékgazdálkodási pályázatokat. Hamarosan megjelennek a tájgazdálkodási és homokhátsági felhívások s az energia témakörében a geotermikus kiírás is.
A KEOP energia részével kapcsolatban két fontos megjegyzést tett az EU képviselője. Egyrészt felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország az operatív program elfogadásakor 2007 december végéig ígérte a nemzeti energetikai cselekvési terv kidolgozását Brüsszelnek, ám azóta is adós ezzel. Nyilván ennek is része lehet abban, hogy az energetikai fejlesztésekre szánt – EU-összehasonlításban egyébként az uniós átlag felével egyenértékű – keret tekinthető a KEOP kritikus pontjának.
Hulladékgazdálkodás
Az EU újabb környezetvédelmi nagyprojekt támogatási igényét hagyta jóvá – jelentette be a tanácskozáson Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter. Ezúttal a 8,6 milliárd forint összköltségű Mecsek–Dráva hulladékgazdálkodási program rekultivációs eleme kapott zöld jelzést Brüsszelből. Magyarország eddig 17 környezetvédelmi nagyprojekt támogatási kérelmét továbbította az EU-hoz, ezek közül tizet hagytak jóvá az unió illetékesei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.