A Moody’s indoklása szerint a kormány gyors, meggondolatlan lépésekkel próbálja a költségvetési hiányt fedezni, ám hiányoznak a strukturális reformok, így az államháztartás e formájában nem fenntartható.
A Moody''s leminősítésével egy hajszál választja el Magyarországot a bóvli kötvény kategóriától. A Fitch Ratings hitelminősítő intézet megerősítette a Mol, magyar olajtársaság BBB- besorolását az INA ajánlat után. Mindazonáltal leszögezték, hogy akármilyen további, a Mol cash-flow-ját megnyirbáló kormányzati intézkedés növeli a leminősítés valószínűségét.
A Standard&Poor’s november elején tartotta hazánk BBB- besorolását, amely szintén az egyik legalacsonyabb, még befektetésre ajánlott minősítés, a ház azonban negatív kilátásokat is jelzett.
Ismert, hogy az Orbán-kormány november 24-én fogadta el azt a törvényt, mely szerint a magánkasszák tagjainak eddigi megtakarításait az állami rendszerbe integrálja, ha valaki úgy döntene, nem kíván az állami rendszerbe lépni, az februártól elveszíti jogosultságát az állami nyugdíjra, munkaadói nyugdíjjáruléka azonban tovább is a költségvetésbe folyik. A kormány továbbá a büdzsé hiányának fedezésére három – az energia, a pénzügyi, a kiskereskedelmi és a távközlési szegmensre – speciális adót vetett ki, egészen 2014-ig.
Dietmar Hornung, a Moody’s vezető elemzője szerint a kormány stratégiája alapvetően rövid távú lépéseken alapul, amely nem fenntartható, így a költségvetési hányt sem lesz képes fedezni.
Július végén a Moody´s már jelezte, hogy leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Magyarország adósbesorolását. A Moody´s arra a véleményére hivatkozott, hogy az IMF és az EU küldöttségeivel folytatott tárgyalások megállapodás nélküli félbeszakadása miatt megnövekedtek a magyar költségvetési és gazdasági kilátásokat övező bizonytalanságok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.