Négy EU-tagállam kapott dicséretet tegnap az Európai Bizottságtól a túlzott államháztartási hiány leszorítására tett erőfeszítéseinek sikere miatt: Magyarország, Lettország, Litvánia és Málta. Mind a négyen „megfelelő lépéseket” tettek a 3 százalékot meghaladó GDP-arányos deficit csökkentésére – szögezte le brüsszeli sajtóértekezletén Joaquín Almunia gazdasági és pénzügyi biztos.
Málta és Litvánia esetében a romló gazdasági környezet mindennek dacára szükségessé teszi a deficit 3 százalék alá szorítására megadott határidő kitolását egy évvel (Málta esetében 2011-re, Litvánia esetében 2012-re). Magyarország és Lettország viszont – amelyek a válság mélypontján rendkívüli hitelcsomagot kaptak 6,5 illetve 3,1 milliárd euró értékben az EU-tól – erre nincs szükség a bizottság szerint. Brüsszel szerint hazánk esetében tartható a 2011-es határidő, s Lettországnál is a 2012-es.
„Nagyra értékelem a magyar hatóságok és a magyar lakosság erőfeszítéseit, amelyet a globális válság közepette tettek annak érdekében, hogy csökkentsék a költségvetési hiányt, fokozzák a pénzügyi fenntarthatóságot, és megőrizzék a makrogazdasági stabilitást” – közölte Almunia. A biztos aláhúzta: a globális pénzügyi válság következtében tapasztalt súlyos gazdasági visszaesés közepette Magyarországnak sikerült elérnie, hogy a költségvetési hiány ne lépje túl a GDP 3,9 százalékát. Ez a költségvetési megtakarításokra irányuló intézkedéseknek és a 2010. évi költségvetésnek köszönhető.
Almunia azonban azt is elmondta, hogy az EU-nak és Magyarországnak mindent meg kell tennie „annak érdekében, hogy a jövőben a deficitcélokat teljesítsük, erősebb és fenntarthatóbb gazdasági tevékenységet végezzünk”. Ennek keretében hazánknak az államháztartási kiadások elszaladására és a bevételek esetleges csökkenésére is nagyon oda kell figyelnie.
A főbb kockázatokat a terv alatti társasági és jövedékiadó-bevételekben, illetve főként a közösségi közlekedés, illetve a helyi önkormányzatokkal kapcsolatos terv feletti kiadásokban látja az idei évre a bizottság. Emiatt arra is intett, hogy a magyar kormánynak készen kell állnia szükség esetén további, az államháztartás egyensúlyát javító intézkedések megtételére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.