„A nemzeti hatóságok különleges sürgősség esetében sem mentesülnek az Európai Központi Bankkal (EKB) folytatott konzultáció kötelezettsége, illetve az alól, hogy az EKB számára álláspontja kialakításához megfelelő időt biztosítsanak a 98/415/EK határozattal összhangban” – szögezi le az Európai Központi Bank közleménye, amely élesen bírálja a kormányt a vele való konzultáció kötelezettségének megszegése miatt.
A Jean-Claude Trichet által szignózott közlemény szerint az EKB véleményének kézhezvételéig Magyarországnak fel kellett volna függesztenie a törvényjavaslat elfogadását. A június 8-án Orbán Viktor által bejelentett 29 pontos gazdaságélénkítő cselekvési terv pénzügyi tárgyú intézkedéseinek végrehajtásával kapcsolatban a Nemzetgazdasági Minisztérium július 5-én juttatta el a vonatkozó törvényjavaslat-szövegeket az Európai Központi Bankhoz. Anélkül azonban, hogy az unió működéséről szóló szerződésben az EKB számára a véleményének előterjesztésére biztosított egy hónapot megvárta volna, az Országgyűlés július 22-én elfogadta a javaslatcsomagot – ráadásul az EKB-hoz benyújtott változathoz képest több módosítással.
A devizaalapú jelzálog-hitelezés tiltásáról szóló magyarországi döntést az EKB – több, kritikai megjegyzés mellett – szintén tudomásul veszi. Ugyanakkor – jegyzi meg a dokumentum – a kormány azzal tenné a legjobbat, ha prudens, kiszámítható, józan, stabilitásorientált makro- és pénzügypolitikát folytatna.
Sokkal inkább problematikusnak találta az Európai Központi Bank a bankadó bevezetését. Több aggályt is megfogalmazott ezzel kapcsolatban, így például azt, hogy a bevételeket a hiány csökkentésére fordítják, illetve nincsenek konkrétumok a kivezetéssel kapcsolatban.
Kérdésünkre, hogy a kormány hogyan ítéli meg az EKB álláspontját, a kormányszóvivői irodán mára ígértek választ. VG
Reagálás
Időközben Jan Vanhevel, a K&H Bankot tulajdonló belga KBC bank- és biztosítócsoportjának vezérigazgatója arra figyelmeztette a kormányt, hogy az új, a pénzügyi szektort sújtó évi 700 millió eurós adó megingatja a befektetők Magyarországba vetett bizalmát. Vanhevel az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap közreműködését kérte, győzzék meg a kormányt, hogy a bankadót 2010 után ne alkalmazza. A K&H Bank idei második negyedévi adózott nyeresége 35 százalékkal szárnyalta túl az egy évvel korábbit.
Drágulhat a háztartások és a vállalkozások hitelfelvétele, miután a nem várt adó kitermelésére törekvő bankok emelhetik marzsukat
Egyes bankok és más pénzügyi intézmények visszafoghatják magyarországi tevékenységeiket, ezzel tovább csökkentve a rendelkezésre álló finanszírozást
Valamely gazdasági ágazat ilyen, eseti jellegű megadóztatása bizonytalanságot kelthet az üzleti vállalkozásokban, így káros hatású a hosszú távú növekedésre -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.