BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Esély a továbbműködésre

Gyors, hatékony segítséget kaphatnak a cégek a súlyosabb likviditási gondok rendezésére, végső soron a csőd vagy a felszámolás elkerülésére. A nemzetközi gyakorlatban bevált, önkéntes és bírósági eljáráson kívüli, a hitelezők és az adós együttműködésén alapuló „londoni elvek” (London Approach vagy London Rules) nyomán kidolgozott „budapesti elvek” alapja ugyancsak a bankok és az adós szoros közös munkálkodása az utóbbi sikeres restrukturálása érdekében. A Ridge Road Pénzügyi Tanácsadó, a CMS Cameron McKenna és a PricewaterhouseCoopers szakértői által kezdeményezett és jó néhány workouttal foglalkozó banki szakember részvételével kidolgozott tervezetet a Magyar Bankszövetség jelenleg vizsgálja, és úgy néz ki, a cégek üdvözölnének egy ilyen lehetőséget.

A „budapesti elvek” olyan szabályozott együttműködési rendszert – bármely csődöt, felszámolást megelőző lépéseket – takar, melyek révén önkéntes részvétellel, peren kívül cégek, munkakultúrák, állások menthetők meg – nyilatkozta a Világgazdaságnak Gara Iván, a Ridge Road tulajdonosa. Több évtizedes bankvezetői tapasztalata és a válságban felerősödött pénzügyi, vállalkozási igények indították a kezdeményezésre. Egy-egy cég pénzügyi vagy piaci megújítására irányuló törekvés ugyanis gyakran a bizalmatlanságból fakadó időhúzás miatt nem ér célt. Az adós – mivel tart a hitelezőktől – sokszor az utolsó pillanatig vár, hogy feltárja helyzetét. A hitelezők viszont gyakran – egymás és adósuk váratlan reakcióitól tartva – biztosítékaik megerősítését, rosszabb esetben érvényesítését tartják szem előtt, ahelyett, hogy a vállalkozás problémájára koncentrálnának. Közben telik az idő, és minden eredménytelen nappal csökken a reorganizáció esélye. Ám, ha a vállalat működőképességének újragondolása a javasolt, önszabályozó kódexhez igazodik, akkor az adós bizalma is nagyobb, időben jelezheti gondját, és együttműködhet a hitelezőkkel, így gyors intézkedéseket tehetnek.

A rendszer azokban az esetekben alkalmazható, melyekben legalább két bank érdekelt, az adós pedig átmeneti likviditási és/vagy piaci problémákkal küszködik és jóhiszemű. Ekkor türelmi időt kap a hitelezőktől, amelyek külső, független szakértőkkel átvilágítják a céget, felmérik, képes-e s milyen eszközökkel (plusztőke bevonása, újabb hitel, a meglévők átrendezése stb.) a változásra. Ha pedig a felek elkötelezték magukat a reorganizáció mellett, úgy azt célszerű végigcsinálniuk – hangsúlyozta Gara Iván.

Akár hetek alatt létrejöhet a megállapodás a hitelezők és az adós között. A különböző helyzetekre figyelemmel kidolgoztak mintaszerződéseket is. Ezek ugyan nem nyújtanak megoldást minden ügyre, de mint segédletek megkönnyítik az érintettek dolgát, és hozzájárulnak a gyorsabb lépésekhez – mondta Papp Erika, a CMS Cameron McKenna ügyvédje. Meglátása szerint elsősorban a nagyobb – hárommilliárdos árbevétel fölötti – bajba jutott cégeknél alkalmazható hatékonyan a rendszer, hiszen általában nekik van több bankjuk, és a költséges átvilágítás, a külső szakértői munka érthetően csak magas kölcsönösszegeknél éri meg. Más kérdés, hogy egy közepes vállalkozásnak is lehet több banknál hitele, és elképzelhető, hogy a külső szakértő mellőzhető. Azaz a rendszer modulszerűen működtethető, a konkrét ügyhöz, a hitel méretéhez igazítható feltételekkel.

A szakértők a „budapesti elvekben” a legjobb nemzetközi gyakorlatot vették át. Ahhoz azonban, hogy működjön, a hazai pénzintézeteknek, legalábbis a bankrendszer fontos szereplőinek el kell fogadniuk és természetesen alkalmazniuk azokat – mondta Fekete Miklós, a PricewaterhouseCoopers cégtársa. Hangsúlyozta: a nemzetgazdaság számára fontos, hogy sikerüljön kissé visszaszorítani a cégbedőlések számát, hiszen akár egyetlen vállalkozás felszámolása is súlyos, továbbgyűrűző hatásokkal jár. Figyelmeztetett azonban arra, a rendszert nem a rosszhiszemű adósoknak tervezték, és nem is azoknak, akik a segítségen például a kamat-visszafizetés elengedését vagy hasonló „engedményt” értenek.

A Magyar Bankszövetség még vizsgálja a tervezetet. A Világgazdaság úgy tudja, jóindulatúan, nem kevés pozitívumot látva abban. Ennek a vállalkozók is örülnének. Dávid Ferenc, a VOSZ elnöke lapunknak azt mondta: nagy szükség lenne a hazai pénzvilág – természetesen üzleti alapokon nyugvó – „mentőövére”. El is várható a piacképes vállalkozások megmentése, különösen napjainkban, amikor már remélhető, hogy kilábalunk a válságból, hiszen bedőlt cégekkel nem lehet termelni, piacokat nyitni. A termelési, piaci szempontokon túl az új kormányzat egyik fő törekvése, kulcsszava a munkahelyteremtés, de a meglévőkre is vigyázni kell – mondta Dávid Ferenc.

Budapesti elvek – főbb vonások

önkéntes, peres eljáráson kívüli rendezés

átmeneti céggondok esetén

jóhiszemű adósi együttműködést feltételez

független szakértői átvilágítás

döntés után elkötelezettség a reorganizáció iránt

átmeneti céggondok esetén

jóhiszemű adósi együttműködést feltételez

független szakértői átvilágítás

döntés után elkötelezettség a reorganizáció iránt-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.