BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU: Baj lesz, ha Orbánék megnyirbálják a sajtószabadságot

Megtörténhet ez Európa közepén? – indítja az új magyar médiatörvényről szóló beszámolóját a Der Spiegel. A populista magyar kormány hétfőn olyan szabályozást fogadott el, amely súlyos büntetések révén „korlátozza” az internetes, a televíziós, a rádiós és a nyomtatott médiumok szólásszabadságát. Az elfogadott törvény kiverte a biztosítékot az Európai Unió politikusainak körében.

A kontinens politikusai szerint felháborító, hogy Magyarország ezt éppen soros elnöksége előtt néhány nappal lépte meg. Martin Schultz, az Európai Parlament Szociáldemokrata pártjának frakcióvezetője a Frankfurter Rundschaunak adott interjújában kifejtette: vizsgálják majd, hogy Magyarország biztosítja-e az európai törvények szerinti sajtószabadságot, s ha nem, komoly problémával kell szembesülnie.

Luxemburg külügyminisztere, Jean Asselborn azonnal az Európai Bizottsághoz fordult a magyar médiatörvény kapcsán. Szerinte a magyar médiaszabályozás a szabad szólás szellemiségét sérti, s feltette azt a kérdést, hogy Magyarország méltó-e arra, hogy átvegye az Európai Unió soros elnökségét.

"A tervezet egyértelműen sérti az Európai Unió szerződéseinek szellemét és betűjét. Felveti a kérdést, hogy egy ilyen ország méltó-e az EU vezetésére" - mondta a Németországban tartózkodó Asselborn telefonon a Reutersnak.

"(A törvény) közvetlenül veszélyezteti a demokráciát. Az állam ellenőrzést fog gyakorolni a vélemény fölött" - jelentette ki, hozzátéve, hogy a jogszabállyal Magyarország hasonló csónakba kerül, mint amilyenben Fehéroroszország van. "Mostanáig Aljakszandr Lukasenkót (a fehérorosz elnököt) tekintették az utolsó diktátornak Európában. Nem ez lesz a helyzet, amikor a törvény hatályba lép" - mondta Asselborn.

Az új törvény szerint a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság minden engedély nélkül járhat el a magyar sajtóorgánumokkal szemben. Mindemellett a kormánypárt által delegált Médiatanács tagjai folyamatosan ellenőrzik a média termékeket, televíziós és rádióadásokat, s ha valamit „nem tartanak elfogadhatónak” magas bírságot szabhatnak ki – írja a Der Spiegel.

Asselborn a médiatörvény azonnali visszavonását szorgalmazza. Szerinte ez közvetetten fenyegeti a demokráciát, s ezzel a vélemény szabadsága is elveszik, közvetlenül a kormány irányítása alá kerül. „Ennél rosszabb nem történhet egy demokráciában” – fogalmaz a luxemburgi politikus.

Az FDP képviselője, Alexander Alvaro szerint kétséges, hogy egy olyan ország, ahol „befogják a sajtó száját” képes lesz az unió elnökletét vinni, hiszen ez komoly tanácsadási kötelezettségekkel is jár. Magyarország így hiteltelenné válik az unió szemében, mivel nem követi annak normáit.

A Spiegel emlékeztet arra, hogy a Fidesz kétharmados parlamenti többségével valójában minden törvényt úgy módosíthat, ahogy akar, s politikáját a „nemzeti összefogás rendszere” címen végzi, s mégis éppen a demokráciával ellentétes, kaotikus rendszert teremt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.