BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Évente 400 ezer bevándorló kell Németországnak

Németországnak évente kereken 400 ezer bevándorlóra van szüksége ahhoz, hogy ne kerüljön veszélybe a gazdaság versenyképessége. A bevándorlók számának növekedése nélkül ugyanis Németországban a rendelkezésre álló munkaerő-állomány drámai csökkenésének a veszélye fenyeget.

A keresőképes korú emberek száma a jelenlegi 50 millió főről 2050-ig 26,5 millióra csökkenhet – írja a Focus című müncheni magazin, amelyet az AFP idéz. Azért, hogy a foglalkoztatási potenciált a 2004-es szinten lehessen tartani, évente 300-500 ezer bevándorlóra van szükség. A Focus szerint "fokozott versengés" várható a tehetségekért a gazdaságok között. Ezért Németország számára fontos a nemzetközi versenyképessége érdekében "egy célzott bevándorlási stratégia" elkészítése.

A hírügynökség ugyanakkor utal arra, hogy a CSU és a CDU pártok jelentős erői is elutasítják a bevándorlás megkönnyítését. "Amíg a németországi vállalatok csak egy évre foglalkoztatnak fiatalokat, nem támogathatom a külföldről érkező szakemberek tömeges toborzását" - hangoztatta Volker Kauder, a CDU frakcióvezetője. Mint mondta, nem fogadható el, hogy az országba érkező külföldi szakemberek azonnal határozatlan idejű szerződést kötnek, míg a fiatal németeket csak határozott időre alkalmazzák.

Ugyanakkor a Focus emlékeztet arra , hogy Németországban nő az időskori szegénység. Sok nyugdíjas a létminimumon vagy az alatt él, ezért kénytelen részmunkaidős állást vállalni. Egy friss felmérés szerint 660 ezer 65 és 74 év közötti német polgár dolgozik nyugdíj mellett részmunkaidőben, 2000-ben ez a szám még 416 ezer volt.

A VdK Sozialverband júliusban közzétett tanulmánya szerint NÉmetországban több mint hárommillió nyugdijas szegény vagy van veszlyeztetve a szegénység által, vagy pedig egyszerüen a létminimum alatt él.  

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.