"Ez sértés a tisztességes brit vállalatokkal és adófizetőkkel szemben. Ezek a vállalatok csak kevés vagy egyáltalán semmi adót nem fizetnek Nagy-Britanniában" – fogalmazott Margaret Hodge, a parlament illetékes bizottságának elnöke. Hozzátette: a brit adórendszerbe vetett bizalmat csak akkor lehet fenntartani, ha minden egyes vállalat és magánszemély megfizeti az adók rá eső jogos részét. A törvényhozók hathatós fellépést követeltek az adóelkerülő multik ellen és London már meg is tette az első lépéseket ez irányba. George Osborne pénzügyminiszter 77 millió fontnyi plusz támogatást allokál a feladatokra és új állásokat hoz létre az adóhatóság hatékonyabbá tétele érdekében.
Hodge egyébként az adóhivatalt is ostorozta, mondván: a szervezet nem elég elszánt az adóbeszedést illetően. Mindenesetre a Wall Street Journal által idézett adatok szerint bár az idei évben a teljes adóbevétel nőtt, a cégektől beszedett adók összege 6,3 milliárd fonttal alacsonyabb 2011/2012-es pénzügyi évben, mint tavaly. A pénzügyminisztérium első körbaen 2 milliárd fontnyi pluszbevételt vár a szigorított ellenőrzésektől.
A Google az egyik fő célpont
Az adóelkerülés kapcsán a brit adóhatóság látókörébe került a Google, amelynek 2005 és 2011 közötti üzleti tevékenységét vizsgálja a szervezet. A keresőóriás azt állítja, hogy rutinellenőrzésről van szó és teljes mértékben együttműködik a hatósággal. A Google UK tavaly 396 millió fontnyi árbevételt könyvelt el, de csak 6 millió fontnyi adót fizetett be. A vállalat állítja: ragaszkodik az elvhez, hogy ott fizessen adót, ahol a nyereség keletkezett, ugyanakkor azzal érvel, hogy a bevételeit elsősorban a kaliforniai Palo Altóban kifejlesztett keresőmotornak köszönheti.
A Google egyrészt egy Bermudára bejegyzett vállalatba csoportosítja a pénzeket licenszdíjak által, másrészt a brit alkalmazottakat a Google Ireland Ltd.-n keresztül fizeti. Utóbbi egyébként a cég európai tevékenységéért is felel és ennek köszönhetően a vállalat élvezheti az alacsony írországi társasági adóból származó előnyöket, illetve tovább csökkentheti az adókötelezettségét a bermudai cég segítségével. Az ír Google 2011-ben 9,075 milliárd eurós profitot generált, de mindössze 8 millió eurónyi adót fizetett, miután az említett módszerrel 24,4 millió euróra nyomta le hivatalos adózás előtti profitját.
Starbucks – 13 veszteséges év
A brit kávézópiac csaknem harmadát birtokló amerikai lánc hivatalosan tizenhárom éven át veszteségesen működött a szigetországban. 1998 óta mindössze 13,83 millió fontnyi nyereségadót fizetett, az elmúlt három évben pedig nem fizetett társasági adót. A brit leányvállalat hangsúlyozta, hogy mindig betartotta az ország adótörvényeit, de kiemelte: kész felülvizsgálni brit adózási gyakorlatát.
Az Amazon Luxemburgot szereti
Az Amazon a tavalyi évben 1,8 millió font adót fizetett 207 millió fontos forgalomért. A bizottsági vizsgálat eredménye szerint a vállalat kevesebb mint 12 százalékos társasági adókulcsot alkalmaz, ami fele az átlagos brit adóterhelésnek. A képviselők gyanúja szerint az internetes kereskedőház Luxemburgba irányítja át európai eladásainak nagy részét.
Adóparadicsomok Európában
Európában olyan adóparadicsomok jöttek létre, amelyek versenghetnek a Karibi-tengeri szigetekkel. A Tax Justice Network globális pénzügyi titok indexén Luxemburg a harmadik helyen szerepel, előtte Svájc és a Kajmán-szigetek állnak.
A szervezet úgy becsüli, hogy a globális szinten az adó oázisokba menekített pénzek 13 százaléka Luxemburgban parkol. Még a magát adóparadicsomként aposztrofáló Ciprus is egyik legnagyobb riválisának tekinti a hercegséget. Ugyanakkor – teszi hozzá a Handelsblatt a felmérés alapján – más EU tagállamok is alkalmaznak olyan adószabályokat, amelyekkel igyekeznek magukhoz csalogatni a vállalatokat. Málta, Andorra, Monaco és Írország például alacsony társasági adókulccsal csábít, Hollandia pedig a holdingok számára biztosító kedvező jogi környezetet. Belgiumban a vállalatok fiktív adókulcsot alkalmaznak a sajáttőkére, amellyel így csökkenthető az adóteher.
Az Európai Bizottság adóügyi biztosa, Algirdas Semeta úgy véli, hogy az adócsalások és adóelkerülés a 27 tagállamban összesen mintegy 1 milliárd eurós veszteséget okoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.