BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fellendülés ellenszélben

Bár a kibontakozó globális fellendülésben a fejlődő országok járnak majd élen, térségünk feltörekvő gazdaságai a többieknél jobban megsínylik az európai adósságválságot, ezért náluk 2012-ig biztosan nem térhet vissza a krízis előtti évek lendülete – jósolja legfrissebb előrejelzésében a Világbank.

Az alacsony és közepes jövedelmű európai, illetve közép-ázsiai országokban ráadásul az eurózóna adóssághelyzetének alakulásától függetlenül sem zárható ki egy újabb pénzügyi válság, mert a hitelbedőlések növekedése, a lassú fellendülés és a rövid lejáratú adósságok magas szintje veszélyt jelenthet a bankszektor fizetőképességére.

Globális szinten a gazdaságok talpra állását számos tényező hátráltatja: a Világbank ezek között a nemzetközi tőkemozgások visszaesését, a magas munkanélküliségi szintet és a kihasználatlan kapacitások nagy (sok országban 10 százalék feletti) arányát említi. A fejlődő térségekre emellett általában is igaz, hogy az európai adósságválság elhúzódása fékezheti a hozzájuk érkező befektetéseket, és ezáltal visszafoghatja a növekedésüket.

Szűkebb régiónkban további problémát jelent a háztartások devizaadósságának nagysága, a válság negatív vagyoni hatása (a helyi ingatlan- és értékpapírpiacok összeomlásán keresztül), a nagy folyómérleg-hiányt felhalmozott országokban folyamatban lévő gyors szerkezeti átalakulás, valamint a nagy jövedelmű európai gazdaságok erőtlen fellendülése. A jelentés szerint ezek a tényezők mind abba az irányba hatnak, hogy a térségben visszafogott marad a belső kereslet. Tovább fékezhetik a növekedési lendületet a fiskális konszolidációt célzó erőfeszítések.

A világgazdaság egészének kilátásai szempontjából ugyanakkor biztató jel az áruforgalom látványos magára találása: az idén a kereskedelem 21 százalékos bővülése várható. A Világbank pozitív üzenetei közé tartozik az is, hogy minden probléma ellenére a Nemzetközi Valutaalap és az európai intézmények erőfeszítéseinek köszönhetően elkerülhetők lesznek nemcsak az államcsődök, de a nagyobb európai adósságátrendezések is. Térségünk feltörekvő piacai számára jó hír, hogy a jelentés a magántőke beáramlásának erősödésével számol, és az alacsony inflációs nyomásnak köszönhetően semmi sem áll a növekedést támogató monetáris politika útjában.

A Világbank a magas jövedelmi szintű országok keresletélénkítő intézkedéseivel kapcsolatban arra figyelmeztet, hogy azok egyre inkább a probléma, mintsem a megoldás részét jelentik. „A kiadások gyorsabb megfékezése hosszabb távon mérsékelné a hitelfelvétel költségeit, és ösztönözné a növekedést a nagy jövedelmű és a fejlődő országokban egyaránt” – szögezte le Hans Timmer, a pénzintézet egyik igazgatója. A megállapítás azért érdekes, mert a Világbank testvérintézménye, a Nemzetközi Valutaalap nemrég éppen a gazdaságösztönzők életben tartása mellett érvelt (VG, 2010. június 7., 5. o.).

Vége a magyar recessziónak

Magyarország gazdasági teljesítményének öt negyedéven át tartó csökkenése 2010 első negyedében megállt, és a GDP 0,1 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva – erősítette meg korábbi becslését a KSH.

A szezonálisan kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedhez képest 0,9 százalékkal bővült. Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 3,2 százalékkal emelkedett, ez 0,4 százalékponttal járult hozzá a GDP növekedéséhez.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke viszont 0,7 százalékkal csökkent, így 0,1 százalékponttal mérsékelte a GDP változását.

A külkereskedelmi forgalom pozitív egyenlege 2,4 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához.









A szezonálisan kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedhez képest 0,9 százalékkal bővült. Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 3,2 százalékkal emelkedett, ez 0,4 százalékponttal járult hozzá a GDP növekedéséhez.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke viszont 0,7 százalékkal csökkent, így 0,1 százalékponttal mérsékelte a GDP változását.

A külkereskedelmi forgalom pozitív egyenlege 2,4 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.