BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Globális válsághullámok

Sorban teszik közzé figyelmeztetéseiket a szakemberek, jegybankok és más szervezetek a görög hitelválság EU-n kívüli várható negatív hatásaival kapcsolatban. Szombaton Barack Obama amerikai elnök is „mélységes aggodalmának” adott hangot a görög fejlemények kapcsán. A különböző prognózisok szerint a hitelválság Ázsiára, a balkáni országokra és az USA-ra nézve sem veszélytelen. Ráadásul a globális növekedés jelenlegi motorjának számító Kínában egy másik probléma, az ingatlanpiac túlfűtöttsége jelent egyre nagyobb fenyegetést.

Mindez korántsem jó hír Magyarország számára. Ugyanis azok az országok is megszenvedhetik a görög válság tovagyűrűző hatásait, amelyek ha nem is kitörési pontokat jelenthetnek, de mindenképpen stabil növekedési potenciált biztosíthatnak a magyar export számára. Ezek a relációk ráadásul évek óta a kormányzati oldalról is az ösztönzött viszonylatok, amelyeken az elmúlt években – a válságot megelőzően – sikerült eredményeket elérni. S a fideszes szakpolitikusok megszólalásaiból is az szűrhető le, hogy olyan országok, mint Kína, Oroszország vagy éppen a délkelet-európai államok továbbra is a magyar gazdaságdiplomácia kiemelt figyelmét élvezik majd.

A globális válság persze viszszavetette ezekben a viszonylatokban is a magyar kivitelt, de a javuló pozíció mégis tetten érhető annyiban, hogy általában az export kevésbé esett vissza, mint az ezekből az országokból származó magyar import. Sőt, pontosan ezek között az érintett országok között szerepel Kína is, amelynek irányában tavaly is sikerült növelni a kivitelünket, mégpedig az összes relációból a legjelentősebb, két számjegyű bővülést elérve. Az idén pedig már e viszonylatok közül jó néhányban növekedésnek indult a magyar kivitel – mutatják a Központi Statisztikai Hivatal adatai.

Ilyen viszonylatok Magyarország közvetlen környezetében is vannak: a délkelet-európai országok. Közülük Szerbia tekinthető a legveszélyeztetettebbeknek a görög hitelválság kapcsán – figyelmeztetett az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). Thomas Mirow, a pénzintézet elnöke szerint a válság negatív következményei több síkon is roszszul érinthetik a balkáni régiót. Egyfelől az uniós államok gazdasági gyengélkedése csökkentheti a termékeik iránti keresletet, másfelől az európai térség stabilitásával kapcsolatos aggodalmak miatt a befektetők elfordulhatnak a feltörekvő balkáni piacoktól is. Végül pedig a görög bankok nehézségei a szomszédos országokban is hitelszűkét okozhatnak, tekintettel arra, hogy ezen pénzintézetek fiókjai nagyon aktívak a térségben.

A görög turbulenciák azonban nemcsak az EU délkeleti, de keleti peremén is rossz gazdasági hangulatot eredményeztek. A moszkvai tőzsde az elmúlt tíz hónap legsúlyosabb heti zuhanását szenvedte el a múlt héten, miután az ország legfőbb exportcikke, a kőolaj folyamatos nyomás alatt volt a globális gazdasági kilátások bizonytalansága miatt. A fekete arany hordónkénti árának 75 dollár közelébe történő zuhanása következtében a rubel is nagymértékben gyengült a zöldhasúval szemben.

Kínában ugyanakkor nem az export gyengülése, hanem a túlfűtött ingatlanpiacon várható korrekció ad okot aggodalomra az európai eredetű bizonytalanság mellett. A svájci UBS legfrissebb előrejelzése szerint az ázsiai óriásgazdaság növekedési ütemének lassulására lehet számítani az elkövetkező hónapokban. Az ingatlanpiac növekedésének lassulása, illetve bizonyos negatív árkorrekció elkerülhetetlennek tűnik a szektorban – fogalmaz az UBS tanulmánya. E szerint a kínai ingatlanpiacon összességében 10-15 százalékos növekedés várható 2010-ben, de ezen belül a második fél évben akár zsugorodás is elképzelhető. Az ingatlanszektor lehűlése azonban korántsem csak piaci alapú. Peking a túlfűtött növekedés veszélyei miatt nemrég a hitelforrások szűkítésébe kezdett, és a befektetők nem kis bánatára más szigorítások bevezetésére készül, többek között egy új ingatlanadó formájában.

Az Egyesült Államokban Obama elnök mellett a jegybank szerepét betöltő Fed is aggodalmának adott hangot a görög válság lehetséges negatív hatásai miatt. A pénzintézet vezetői ugyan azt nem valószínűsítik, hogy a 2010-re remélt 3,5 százalékos bővülést veszélybe sodorhatná a görög válság. Az USA szintén nagyfokú eladósodottságára tekintettel ugyanakkor a görög fejlemények miatt esetlegesen romló nemzetközi hitelfeltételek a Fed vezetői szerint is aggasztóak lehetnek. JK–NVZs

kínai reform

Lökést adhat a kínai monetáris reformnak a görög hitelválság miatt tapasztalható egyre nagyobb nemzetközi nyugtalanság. Elemzők szerint arra lehet számítani, hogy a pekingi vezetés bejelenti a jüan árfolyam-politikájának lazítását vagy a lebegtetési sáv szélességének növelését.

A görög válság rávilágított egy a kormányzati akarattól függetlenebbül viselkedő valuta szükségességére – áll a Citigroup szakemberei által összeállított tanulmányban. E szerint a jüan dollárhoz való rögzítettségének lazítása több külföldi tőkét vonzhatna az ázsiai országba.

A görög válság rávilágított egy a kormányzati akarattól függetlenebbül viselkedő valuta szükségességére – áll a Citigroup szakemberei által összeállított tanulmányban. E szerint a jüan dollárhoz való rögzítettségének lazítása több külföldi tőkét vonzhatna az ázsiai országba.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.