Havi 2500 frankhoz jutna minden egyes nagykorú svájci polgár – a gyerekek 625-höz –, ha a kezdeményezők sikerével zárulna a most vasárnapi népszavazás a feltétel nélküli alapjövedelem bevezetéséről. A csaknem 710 ezer forintnak megfelelő összeg alig valamivel van az ország hivatalos szegénységi küszöbe fölött (2219 frank), és messze elmarad a bruttó átlagbértől (6427 frank). Az adómentes juttatást az is megkapná, akinek van fizetett munkája – a gyakorlatban a jövedelme első 2500 frankja lenne adómentes –, aki pedig kevesebbet keres, annak erre egészítené ki az állam a munkáltatótól kapott összeget.
A referendum kiírásához szükséges 100 ezer aláírásnál 25 ezerrel többet összegyűjtő civilek, illetve a mögöttük álló kampánycsoport, a Basic Income Switzerland szerint az alapjövedelem évi 18 milliárd frankba kerülne a költségvetésnek (a szövetségi kormány 25 milliárdról beszél). Ezt a kezdeményezők szerint könnyen ellentételezni lehetne például a pénzügyi tranzakciók némi megadóztatásával, és figyelembe kell venni, hogy ez az összeg kiváltaná a mostani szociális ellátások jelentős részét.
A kormány és a politikai erők zöme nem támogatja az ötletet – nagy pártolója azonban a volt görög pénzügyminiszter, Janisz Varufakisz, aki szerint egy olyan gazdag ország, mint Svájc, megpróbálkozhat ezzel. A technológiai változások nyomán rengeteg munkahely fog megszűnni – figyelmeztetett a kampánycsoport honlapján Varufakisz –, és nincs megoldás a társadalmi kihívásokra. Az ellenvélemények szerint viszont az alapjövedelem adóemelést vonna maga után, nem ösztönözné az embereket a munkavállallásra, illetve a tanulásra, így hamar hiány lehetne képzett dolgozókból. Ezen az sem segítene, ha ezek után többen próbálnának meg Svájcba vándorolni, mert az állandó letelepedési engedély megszerzése (ez az alapjövedelem feltétele) ott nem a legegyszerűbb dolog.
Svájcot egyelőre nem fenyegeti az a veszély, hogy állástalan polgárai tömegét kell majd eltartani, hiszen a munkanélküliségi ráta Európában a legalacsonyabbak között van, idén áprilisban 3,5 százalék volt. Az állásvesztés sem a világ vége: aki legalább 12 havi munkaviszony után kerül az utcára, az a fizetése 70-80 százalékát kapja meg két évig. A DemoSCOPE felmérése szerint csak a lakosság 10 százaléka hagyná ott a munkát, ha lenne feltétel nélküli alapjövedelem, amire amúgy kicsi az esély: a legfrissebb közvélemény-kutatásokból az derül ki, hogy a lakosság 72 százaléka nem támogatja ezt az elképzelést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.