Nem árthat az erősebb verseny – ezzel is indokolta a német kancellár, miért áll ki a korábbinál egyértelműbben egy európai hitelminősítő intézet létrehozása mellett. Angela Merkel szerint a Moody’s, a Fitch és a Standard & Poor’s leendő európai versenytársa olyan új felfogást vihet a szakmába, amely az eddiginél inkább alapul a fenntartható gazdaság gondolatán, és kevésbé van tekintettel a rövid távú folyamatokra.
A hitelminősítők Európában és az Egyesült Államokban is sok kritikát kaptak amiatt, hogy nem kellő körültekintéssel kiadott besorolásaik nagyban hozzájárultak a pénzügyi válság kirobbanásához és elmélyüléséhez. Az elmúlt hetek görög válsága még inkább rávilágított, milyen kulcsszerepet töltenek be a piaci hangulat befolyásolásában: a görög mellett a portugál és a spanyol államadósság leminősítése is azonnal megemelte e papírok hozamfelárát és csődbiztosítási költségét (CDS-ét).
Ez újabb lendületet adott a hitelminősítők szigorúbb szabályozását követelő politikusoknak. Christine Lagarde francia pénzügyminiszter szerint határozottabban kell felügyelni e cégeket, hogy teljes függetlenségük biztosítható legyen. Michel Barnier illetékes EU-biztos arról beszélt tegnap, hogy ki kell vizsgálni a hitelminősítők működését a „meglepően gyors” görög leminősítés fényében.
A hitelminősítőket az USA-ban is a szőnyeg szélére állították: a tervezett pénzügyi reformok keretében várhatóan nagyban szigorítják működésük előírásait. EUobserver, Reuters, Les Echos
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.