BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Idénymunkák kettévágva

Augusztus 1-jével változik az egyszerűsített foglalkoztatás sokat bírált rendszere

Valóban égető szükség van az idénymunkákra vonatkozó szabályok módosítására, ám nem szerencsés, hogy erre csak augusztus 1-jével kerül sor. Nagyjából így foglalható össze az érintettek véleménye az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatos törvények várható változtatásáról. Az előző kabinet által hozott új szabályok április 1-jén léptek életbe, ám a Fidesz-kormány augusztus elejével ismét módosítaná a vonatkozó passzusokat.

„A mostani szabályozás valóban több sebből vérzik, a jelenlegi rendelkezéseknél még a korábbi, április 1-je előtti rendszer is jobb volt. Az azonban gondokat fog okozni a mezőgazdaságban tevékenykedőknek, hogy az átállásra éppen az idénymunkák kellős közepén, augusztus 1-jével kerül sor – vélekedett lapunk kérdésére Raskó György agrárközgazdász. Hozzátette: szerencsésebb lenne, ha a szabályok már július 1-jével változnának. Erre azonban már nem sok esély van: az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló új jogszabály részletes vitáját a hét elején folytatták le a T. Házban, a honatyák a módosító javaslatokról a jövő héten szavaznak, a jogszabály elfogadására pedig július 5-én kerül sor. A hatálybalépést tehát jó esetben is csak július 15-re lehetne előre hozni.

Az új rendelkezések a mezőgazdaság, az idegenforgalom és az alkalmi munkák terén hoznának változásokat. A lényeg: a közteher mértéke az előbbi két területen napi ötszáz, az alkalmi munkák esetén pedig ezer forint lesz, függetlenül a bér mértékétől. További feltétel, hogy az idegenforgalomban végzett idénymunka jogviszonya egy naptári éven belül nem lehet 120 napnál több. Az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentéséhez a munkáltatónak először regisztrálnia kell magát az Ügyfélkapun, ezután pedig telefonon, SMS-ben vagy e-mailen jelentheti be a jogviszonyt. A korábbi tervekkel ellentétben ugyanakkor nem kell kódszámot igényelni az adóhatóságtól. Fontos még megjegyezni, hogy a majdani törvény nem foglalkozik a háztartásban végzett alkalmi munka kérdésével: ezt a jelenlegi szabály egyszerűsített foglalkoztatási formának minősíti, ám a kormány külön kezelné a ház körül végzett tevékenységeket. Az előzetes jelzések alapján ez a munkavégzés adómentessé válna.

Több ágazati szakember véleményét visszhangozva a törvényjavaslat egyik előterjesztője, Font Sándor fideszes képviselő a módosítások országgyűlési vitájában azt hangsúlyozta: a jelenlegi, április 1-je óta hatályos szabályozás „kaotikus” viszonyokat okozott, mivel napokra és munkavállalókra lebontott, bonyolult bejelentési kötelezettséget ír elő. További kifogás, hogy a tavasz óta hatályos szisztéma nagy adóterheket ró a munkáltatókra és a munkavállalókra is. Tény: április 1-je óta az egyszerűsített foglalkoztatáshoz nem kapcsolódik a szokásosnál kisebb közterhelés, alapszabályként az általános adó- és járulékszabályokat kell figyelembe venni. Ezalól csak az idénymunkák képeznek kivételt, ahol a közteher a nettó munkabér 30 százaléka. A jelenlegi, elektronikus bejelentésre épülő szisztéma elődje egyébként az úgynevezett alkalmi munkavállalói kiskönyv volt, melynek keretében napi 1800 és 4600 forint közötti bért lehetett fizetni a dolgozónak, 400 és 1100 forint közötti közteherjegy kiváltása mellett. KR

Tapasztalatok

Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség tapasztalata szerint okozott gondokat az április 1-jével hatályba lépett szabályok betartása. Az utóbbi három hónapban ellenőrzött több mint háromszáz munkáltató kétharmadánál szabálytalanságot tapasztaltak: a legtöbbször a bejelentés elmaradását, s a jelenléti ívvel kapcsolatos jogsértést.

Ugyanis a mostani szabályozás szerint négy napnál rövidebb foglalkoztatás esetén elegendő a jelenléti ívek vezetése, írott munkaszerződést nem kell a munkavállaló rendelkezésére bocsátani. Az időlimit betartása azonban nehézségeket okozott a cégeknek.

Ugyanis a mostani szabályozás szerint négy napnál rövidebb foglalkoztatás esetén elegendő a jelenléti ívek vezetése, írott munkaszerződést nem kell a munkavállaló rendelkezésére bocsátani. Az időlimit betartása azonban nehézségeket okozott a cégeknek. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.