BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Íme, a portugál mentőcsomag

Megegyezett Portugália ügyvivő kormánya az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) az országnak nyújtott közös mentőcsomagról. José Socrates miniszterelnök szerint a három éves kifutású kölcsön jó üzlet Portugáliának.

A portugál miniszterelnöki hivatal közleménye szerint a megállapodásban 78 milliárd eurós kölcsön folyósításáról egyeztek meg a felek. Az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank (EKB) szakemberei már három hete a csomagon dolgoztak.

Socrates a bejelentéssel egy időben jelezte, hogy Portugália a korábban vártnál hamarabb tudja majd teljesíteni az államháztartásra vonatkozó előírásokat. Idén - a megállapodás értelmében - a költségvetés hiányát a bruttó nemzeti össztermék (GDP) 5,9 százalékára szorítják, jövőre 4,5, 2013-ban pedig 3 százalékra mérséklik. A kormány korábban id2011-re vonatkozóan csekélyebb, 4,6 százalékos hiányt jósolt.

Socrates kedd este elmondta: a megállapodás értelmében nem kell majd csökkenteni a minimálbéreket és nem kell közalkalmazottakat elbocsátani, amint arra Írország és Görögország is kényszerült. A költségvetési deficitcélok tekintetében is engedékenyebb határidőkről egyeztek meg - tette hozzá. A miniszterelnök kiemelte: "a nemzetközi intézmények felismerik, hogy a portugál helyzet nem olyan, mint a többi országé". A kormánynak kedvező megállapodást sikerült kiharcolnia; olyat, ami védi Portugáliát - fogalmazott Socrates.

A befektetők ugyanakkor egyre inkább gondolják úgy, egy ilyen mentőcsomag nem lesz képes orvosolni az ország problémáit, ahogy Görögországban sem tudta.

Socrates néhány hónapja éppen azért mondott le, mert a parlament visszautasította a kormány megszorító intézkedéseit, amelyekkel a kiadásoknak szabott volna gátat. Az EU-IMF kölcsön első részletét június 15-éig folyósítják, akkor ugyanis Portugáliának mintegy ötmilliárd euróra rúgó adósságának kifizetése válik esedékessé.

Az Equilor szerint a görögök is vérszemet kaphatnak, hogy újratárgyalják a saját uniós mentőcsomagjuk feltételeit, ha igaz az, amit José Sócrates, portugál ügyvezető miniszterelnök mondott kedd este a televízióban.

Ezek szerint a portugálok sokkal jobb feltételekkel hívhatnak le az EU és az IMF által összerakott 78 milliárd eurós hitelkeretből, mint az írek vagy a görögök. Konkrét részletekről keveset árult el a portugál kormányfő, például a kamatfeltételről nem esett szó, de azt hangsúlyozta, hogy pótlólagos költségvetési intézkedésekre nem fog sor kerülni.

Sőt, a korábban vállaltaknál kedvezőbb menetrend szerint kezelheti adósságát az ibériai állam, idénre például 5,9 százalékos GDP arányos hiányra módosították az eredetileg 4,6 százalékra tervezett deficitcélt. A programról hivatalos közlést majd akkor tesz a portugál kabinet, ha azt mind uniós szinten, mind Lisszabonban elfogadják. Az unió pénzügyminiszterei május 16-17-i találkozójukon hagyhatják jóvá a csomagot, míg Lisszabonban kicsit nehézkesebb lesz a parlamenti jóváhagyás, ugyanis június 5-én tartják a parlamenti választásokat.

Kérdéses, hogy valóban milyen feltételekkel adják az uniós tagországok a hitelcsomagot, annak ugyanis lehetnek mellékhatásai más tagországban is, például saját csomagjuk feltételeit az ír kormány és Görögország is szívesen újratárgyalná. Ráadásul a hellén államban nem csak szeszélyes hóbort miatt kényszerül erre a kabinet, hanem a kiújult csődveszély kezelése miatt lenne szükség újabb könnyítésekre, ugyanis nem elképzelhetetlen, hogy Athén adósságtörlesztés határidejének kitolására kényszerüljön, vagy akár a kamatokat is csökkentheti, ami veszteséget okozna a kötvénytulajdonoknak, és kisebb pánikot is gerjeszthetne a kötvénypiacon - írja az Equilor.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.