Még az előre rögzített, külföldi befektetővel tervezett tárgyalást sem tudták tegnap megtartani a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Zrt. munkatársai amiatt, hogy a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. emberei megszállták az ügynökség épületét, teljes hírzárlatot rendeltek el, s lehetetlenné tették kommunikációjukat a külvilággal – tudta meg a Világgazdaság. Csak keveseknek sikerült kijátszani a zárlatot. Az akciót a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) hajtotta végre, miután a közelmúltban elfogadott vagyontörvény értelmében az ITD Hungary e csoporthoz került. Az MFB felett pedig a Fellegi Tamás irányította Nemzeti Fejlesztési Minisztérium gyakorolja a tulajdonosi jogokat.
Mint ismert, a kilencvenes évek elején felállított ITD-t alapítása óta mindvégig a külgazdaságért felelős tárca irányította (bármilyen néven is futott), illetve gyakorolta felette a tulajdonosi jogokat. A második Orbán-kormány szakított ezzel a bevált gyakorlattal, és közvetetten az NFM-re testálta ezt a feladatot. A kormányon belüli munkamegosztást rögzítő úgynevezett statútumban a külgazdaságért is felelős Nemzetgazdasági Minisztériumnál „csak” a szakmai irányítást hagyták, pontosabban az ügynökség munkájának irányítását, értékelését és ellenőrzését.
Úgy tudjuk, nem volt előzetes konzultáció a szakmai irányítókkal a váratlan, meglehetősen drasztikus lépésről.
Olyannyira nem, hogy már meg is volt a szakmai munkát irányító tárca által kiszemelt jelölt az ITD Hungary vezérigazgatói posztjára, mégpedig egy a harmincas éveiben járó, egy magyarországi multinacionális cégnél dolgozó szakember személyében. Őt többször lehetett látni az elmúlt időben az ITD Hungary rendezvényein.
Ugyanakkor Nyiri János, az MFB szóvivője lapunknak azt mondta, nem tud konfliktusról a Matolcsy-féle minisztériummal az ügyben. Minden törvényesen zajlott – közölte.
Úgy tudjuk, az ITD Hungarynél történtek szóba kerültek a tegnapi kormányülésen is, ám Nagy Anna szóvivő a tájékoztatón ezzel kapcsolatban csak annyit mondott, az MFB ad majd ki közleményt, illetve az NFM tájékoztatást a történtekről.
Az MFB-től kapott közlemény megerősíti korábbi információnkat, mely szerint Denéné Tóth Mariann személyében új vezérigazgatót neveztek ki. Róla azt tudtuk meg, hogy külkereskedelmi területen is dolgozott, s négy nyelven beszél.
Nem ez volt az egyetlen váltás most, mint az az MFB közleményéből kiderül: 25, tulajdonosi joggyakorlása alatt álló cég vezetését alakították át. A társaságok igazgatóságait megszüntették, annak tagjait visszahívták. A változtatással összesen 102 igazgatósági tagság szűnt meg véglegesen. Korábban két lépésben már számos más cégben is hasonló menedzsmentváltást hajtottak végre. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.