BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Japán - nincs ok leminősítésre

A súlyos földrengés- és szökőár-katasztrófa sem indokol negatív hitelminősítői lépést Japánnal szemben, tekintettel a japán gazdaság erőteljes finanszírozási hátterére - közölte szerdai londoni elemzésében a Fitch Ratings.

A londoni befektetési és elemző házak ugyanakkor eltérően ítélik meg a szerencsétlenség várható hatását az euróövezeti jegybank (EKB) kamatpolitikájára. Egyes citybeli vélemények szerint az EKB átgondolhatja kamatemelési terveit, más elemzők azonban úgy vélik, hogy az inflációs nyomás miatt már nem megfelelő a jelenlegi 1 százalékos EKB-kamat.

A Fitch Ratings szerdai londoni elemzésében közölte: a katasztrófa várható gazdasági hatásai összességében nem lesznek olyan súlyosak, hogy negatív hitelminősítői lépés válna indokolttá Japán esetében.

A legfrissebb híreket a japán helyzetről itt olvashatja!

A legnagyobb európai hitelminősítő szerint Japán magasan elsőrendű, "AA/AA mínusz" szintű hosszú távú adósbesorolásainak fenntartásában döntő tényező, hogy a japán állam továbbra is folyamatosan és alacsony hozamokkal tudja magát finanszírozni a helyi adósságpiacról.

A Fitch szerint korai még megítélni a katasztrófa teljes gazdasági és költségvetési hatásait. Japánnak azonban magas hozzáadottérték-tartalmat előállító, sok lábon álló gazdasága van, erőteljes közintézmény-rendszerrel és szuverén finanszírozási rugalmassággal, s e tényezők alátámasztják azt a véleményt, hogy az ország a szuverén hitelképességére és az adóskockázati besorolására gyakorolt "drámaian negatív" hatások nélkül lesz képes felülkerekedni a történteken - áll a hitelminősítő szerdai londoni elemzésében.

A földrengéssel kapcsolatban minden egy helyen itt olvasható!

A Fitch a negatív tényezők között említette ugyanakkor, hogy a várható költségvetési kiadások miatt "bizonyosan" felfelé kell majd módosítania a 223 százalékos bruttó hazai termék-arányos (GDP) idei év végi japán államadósság-rátát jósló saját előrejelzését. A hazai össztermékhez mért japán államadósság 2010 végén is már 210 százalék volt, messze a legmagasabb a fejlett ipari gazdaságok közül.

A hitelminősítő szerint a japán kormány "kivételes" finanszírozási rugalmassága lehetővé teszi az infrastruktúra újjáépítését és a szükséges költségvetési ösztönzést, ám a közadósság-ráta folytatódó növekedése a japán szuverén adósprofil további eróziójához vezethet, ami viszont végső soron mégis lefelé ható nyomást gyakorolhat majd a japán adósosztályzatokra.

A Fitch Ratings szerint a katasztrófa valószínűleg átírja a kormány középtávú államháztartási konszolidációs stratégiáját is, amelynek kitűzött célja a tavalyi pénzügyi évben mért, 6,4 százalékos GDP-arányos elsődleges államháztartási hiány megfelezése, vagyis 3,2 százalékra csökkentése lett volna a 2015-ös pénzügyi évre.

A hitelminősítő londoni elemzői szerint a katasztrófa miatt a japán gazdaság - amelynek teljesítménye a tavalyi utolsó negyedévben, szezonális kiigazítással számolva, éves szintre kivetítve 1,3 százalékkal csökkent - a Fitch által eredetileg várt idei első negyedévnél később kezd ismét növekedni.

A cég becslései szerint a katasztrófa által legsúlyosabban érintett térségek az éves japán GDP-érték 2,5 százalékát adják, ám az a kiterjedtebb térség, amely valószínűleg ugyancsak súlyos károkat szenvedett, hozzávetőleg 10 százalékkal részesedik a japán hazai össztermékből.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.