BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó lehetőség: A lengyeleknek nem kell az 1 800 forintos német órabér

A Manpower Deutschland cég szerint egyértelművé vált, hogy a kelet-európai, alacsony bérű dolgozók szempontjából Németország határainak megnyitása alig hozott változást.

Németország nem jelent vonzerőt az alacsonyabb keresetű lengyel dolgozók számára - hangoztatta Vera Calasan, a cég vezetője az esseni WAZ médiacsoportnak nyilatkozva. A 81 országban működő munkaközvetítő németországi fiókja szerint gyakorlatilag egyáltalán nem közvetítenek ki határozott időre alkalmazott lengyel munkaerőt Németországba az alacsonyabban fizetett ágazatokban. Ennek oka vélhetően az, hogy a Németországban elérhető 7 euró/órás fizetést Lengyelországban is megkaphatják – írja a Financial Times Deutschland.

A Manpower tapasztalatai szerint inkább lengyel mérnököket keresnének a német cégek és a spanyol munkavállalók közül is sokan fontolgatják, hogy Németországba települnek a mérnöki állások reményében. Ezt mutatja, hogy egyre népszerűbbek a spanyol dolgozók körében a német nyelvtanfolyamok. A Manpower vezetése szerint egyébként előbb-utóbb az időszaki dolgozók is ugyanannyit keresnek majd, mint német kollégáik, ezért a cég nem ellenzi a szakszervezetek által követelt egyenlő bér elvének bevezetését, ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy ezt csak fokozatosan érdemes megvalósítani.

Mint arról beszámoltunk , egyelőre nem indult roham a német munkaerőpiac felé a kelet-európai államokból, ugyanakkor a német gazdaságnak egyesek szerint több millió bevándorlóra van szüksége a szakemberhiány ellensúlyozására. Május elsején lépett életbe Németországban az EU kelet-európai tagállamai szakembereinek szabad munkavállalására vonatkozó szabály, a várt roham azonban elmaradt.

Mindamellett a német szövetségi munkaügyi hivatal vezetője úgy véli, hogy Németországnak kétmillió szakképzett bevándorlóra van szüksége, hogy ellensúlyozza a bizonyos területeken várható szakemberhiányát. A cseh és lengyel munkaközvetítők ugyanakkor jelentősen megnövekedett érdeklődést tapasztalnak. Az EU mintegy 100 ezer Németországba vándorló dolgozóra számít évente a határnyitás következtében. Frank-Jürgen Weise szerint 2025-ig 6-7 millió szakemberre lesz szükség a mutatkozó hiány kezelésére. "Ezt a majdani hiányt a Németországon belüli munkaerő mozgósításával talán a felére lehet csökkenteni." Ám a német gazdaságban még így is több mint kétmillió szakképzett munkaerő hiányozna majd.

Egy legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a német munkavállalók aggódnak: a kölni Gazdaságkutató Intézet (IW) felmérése szerint a munkavállalók 40 százaléka tart attól, hogy a korlátozások megszüntetése hátrányosan hathat munkahelyük biztonságára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.