A turisztika, az európai színvonalú szállodák és éttermek, a hungarikumok, így a kiváló magyar borok és élelmiszerek, a közlekedési/szállítási vállalkozások, a tolmácsok és a kulturális programok szervezői lehetnek a fő haszonélvezői a 2011 első fél évében sorra kerülő magyar EU-elnökségnek. Szakértői vélemények szerint ebbe a körbe sorolhatók még a rendezvényeknek otthont adó települések, így Budapest, Gödöllő, Balatonfüred, Siófok és Debrecen. Sokat profitálhatnak Magyarország soros EU-elnökségéből az egyes események konkrét helyszínei, így a Gödöllői Királyi Kastély vagy a budapesti Néprajzi Múzeum.
A kormányzat egy költségtakarékos, de az elfogadott keretek között a lehető legjobban kihasznált, jól szervezett EU-elnökséget tervez – hangsúlyozta Győri Enikő európai uniós ügyekért felelős külügyi államtitkár a Joint Venture Szövetség (JVSZ) tagjai előtt. Bár a teljes eseménynaptár várhatóan decemberben lesz végleges, azt már tudni lehet, hogy 2011 első felében több mint kétszáz szakmai és húsz miniszteri szintű rendezvénynek ad otthont Magyarország. A legtöbb esemény Budapesten, illetve Gödöllőn zajlik, de Debrecen és Balatonfüred is vendéglátója lesz egy-egy kiemelt rendezvénynek.
Ami a konkrét számokat illeti: a Világgazdaság birtokába került becslések szerint a rendezvényekre érkező vendégek átlagosan 42 750 forintot (285 forint/euró árfolyammal számolva 150 eurót) költenek naponta. Az előzetes kalkulációk átlagosan 250 rendezvényre és egyenként 160 résztvevőre készültek. Ezek szerint az egynapos rendezvényekre összesen 1,71 milliárd, a kétnaposakra 3,42 milliárd forint költés jut.
Figyelmet érdemelnek az ezekből származó adóbevételek is. Rendezvényeknél naponta 342 millió forintos áfával számolnak, míg iparűzési adóból napi bontásban 27,36 milliót remélnek. Jelentős a befolyó idegenforgalmi adó összege is: 45,6 millió forint egy napra. Összesítve mindez egynapos rendezvényekkel számolva 414,96, kétnaposakkal kalkulálva 829,92 milliós adóbevételt jelent.
„Az EU-elnökség a hivatalos programok keretében, de azokon túl is lehetőséget teremt Magyarországnak és az itt működő cégeknek a bemutatkozásra” – nyilatkozott lapunknak Márkus Csaba, a JVSZ EU Bizottságának az elnöke, a Deloitte Zrt. igazgatója. Szerinte a nyilvánvaló előnyökön túl, amelyeket majd a hungarikumok, a kiváló magyar termékek és az ország turisztikai-kulturális értékei élveznek, a vállalatok számára is szakmai előnyökkel járhat a bemutatkozás a magyarországi és a brüszszeli rendezvényeken. Azt is fontosnak minősítette, hogy a Külügyminisztérium mindemellett kifejezetten bátorítja a hivatalos programban nem szereplő, de az EU-elnökség üzeneteire és egyes eseményeire „felfűzhető” kísérő rendezvényeket. Az érdeklődő vállalatok előzetes minősítést követően válhatnak jogosulttá az elnökségi logó használatára.
„Az ország közös haszna lesz, hogy hazánk egyik legszebb barokk épületegyüttese, a Gödöllői Királyi Kastély uniós források segítségével válik alkalmassá arra, hogy a kiemelt EU-elnökségi, majd a hazai állami rendezvények protokollhelyszíne legyen. Az egymilliárd forint értékű fejlesztéshez 900 millió forint értékű EU-támogatást kapunk, ezt a kisebbségi tulajdonos város önkormányzata 100 milliós önerővel egészíti ki, és 1635 négyzetméterrel bővülnek a kastélyban felújított terek” – tájékoztatta lapunkat Révész T. Mihály, a Gödöllői Királyi Kastély Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. Elismerte ugyanakkor, hogy az elnökség kezdetéig hátralévő idő nagyon szűkös, ám szerinte megfeszített munkával a kivitelezés minőségi kompromisszumok nélkül december 31-ig befejezhető. A kérdésre, hogy milyen hasznot remél még a projekttől, elsőként az ismertséget és az elismertséget említette, mert „az idelátogatók számát így tudjuk növelni”.
Minden olyan esemény, amely jelentős forgalmat generál, jó a szállodáknak, és rájuk is fér, mert az utóbbi időben csak veszítettek – reagált megkeresésünkre Kovács István, a Magyar Szálloda Szövetség főtitkára. Utalt a portfolio.hu hírportál számításaira, amelyek szerint az EU-elnökség hatására várhatóan 4–16 millió eurós többletbevételt könyvelhetnek el a négy-öt csillagos budapesti Duna-parti hotelek, ez éves bevételük 10–30 százalékos növekedését jelentheti.
Átmentek a vizsgán
Az elnökség tanácsi rendezvényeinek asztalára Eger, Sopron, Tokaj, Villány és Zala borai kerülhetnek, ez már eldőlt. Mint Gál Helgától, az elnökség borfelelősétől megtudtuk, az Európai Tanács hivatalos kóstolói elégedettek voltak a magyar borokkal, amelyekből A fél év alatt 4-5 ezer palack fogyhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.