BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jönnek az ipari befektetők

A Magyarországon már megtelepedett nemzetközi vállalatok fele további beruházásokat tervez hazánkban, ugyanakkor a még jelen nem lévőknek csak a 13 százaléka. A nemzetközi cégek szerint az elkövetkező három évben a befektetési vonzerő jobban javul Magyarországon, mint Portugáliában, Belgiumban, Franciaországban vagy akár Németországban. A többi között ez derül ki a Ernst & Young (E&Y) által készített, Bajnai Gordon kormányfő és Marc Lhermitte, a francia az Ernst & Young igazgatója által tegnap Párizsban ismertetett tanulmányból. A nemzetközi tanácsadó cég Közép-Európáról és Magyarországról összeállított első tanulmánya több mint kétszáz befektető válaszainak a segítségével készült.

A megkérdezett befektetők által felrajzolt – inkább pozitív – képet erősítik a konkrét tárgyalások is. Bár az elemzők 2011 előttre nem jósoltak növekedést a gyártó iparágak területén, az ITD Hungary által kezelt befektetői projekteknél ez év szeptembere óta egyértelmű élénkülés figyelhető meg az autóipar és az elektronika területén – tudtuk meg Rétfalvi György vezérigazgatótól. Jelenleg tizenöt autóipari beruházásról tárgyalnak, a tét több mint 6500 új munkahely – tette hozzá. Az év utolsó negyedében várhatóan 32 projektről dönthetnek, bár – mint hozzátette – néhány átcsúszhat a jövő évre. A 32 projekt mintegy nyolcezer új munkahelyet hozna létre, a befektetések értéke pedig 1,5 milliárd euró körüli lehet. Biztató, hogy soha ennyi befektetési projekt nem volt ilyen készültségi stádiumban – mutatott rá.

Az E&Y felmérésében a megkérdezettek szavaiból ugyan az derül ki, a befektetők általában elégedettek a nálunk kapott minőségi szolgáltatásokkal, feltételekkel (a többi között a felkészült, jó minőségű munkaerővel és a megbízható távközlési szolgáltatással, a közlekedési és logisztikai infrastruktúrával), ám számos hiányosságra is felhívják a figyelmet. Több területen várnak javulást, így a jogszabályok és az adózás területén. Ezenkívül nagyobb rugalmasságra, átláthatóságra és kiszámíthatóságra lenne nálunk szükség – állítják.

Mindenképpen pozitív, hogy javult a k+f projektek szempontjából Magyarország vonzereje, a 2008-ban a Közép- és Kelet-Európába vitt k+f projektek 18 százaléka hozzánk került (ezzel a másodikok lettünk). Ráadásul a megkérdezett befektetők szerint a magyar kutatás-fejlesztési potenciál általában alulértékelt.

A regionális szolgáltató központok létesítésében is népszerű hazánk, a múlt év projektjeinek számát tekintve Lengyelország után a második volt a régióban, 21 százalékos részesedéssel. Jelenleg is tizenegy szolgáltató központ telepítéséről tárgyalnak, ha mind hazánkat választja befektetése helyszínéül, úgy mintegy háromezer új munkahely létesülhet.




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.