Az eseménysorozat az elkövetkezendő 6 hónapban Magyarország 12 felsőoktatási intézményébe látogat el, hogy élő példákon keresztül testközelből mutassa be a pályaválasztás előtt álló fiataloknak a tudományos- valamint a vállalati kutatói, illetve az innovatív vállalkozói életpálya szépségeit.
Elsőként a Debreceni Egyetemre látogatott el a TiJöttök! elnevezésű 12 állomásos programsorozat. Az egyetem egykori diákja, Cséfalvay Zoltán megnyitó beszédében maga is felidézte saját emlékeit, melyeket fiatal kutatóként szerzett az egyetem falai között. Beszédében hangsúlyozta, hogy 2012-ben az előzetesen kiadott KSH adatok szerint a kutatás-fejlesztési ráfordítások elérték a 363 milliárd forintot, a hazai GDP 1,29 százalékát, amire az elmúlt 20 évben nem volt példa. Ennek az eredménynek a hajtóereje egyértelműen a vállalati K+F ráfordítások növekedése.
Az államtitkár a több száz fős középiskolás és fiatal egyetemi hallgatókból álló közönség előtt elmondta, hogy a Kormány által idén januárban bevezetett adótörvény-módosítás, mely járulékkedvezményt biztosít a vállalkozások által működtetett kutatóhelyeken dolgozó Ph.D. kutatók és az általuk vezetett kutatócsoportok munkatársai után tovább segíti majd ezt a folyamatot. A kedvező változás lényege, hogy a munkáltató adókedvezményt vehet igénybe a vállalkozási kutatóhelyen a minimum Ph.D. fokozattal rendelkező kutatók foglalkoztatása után. Az adókedvezmény mértéke a szociális hozzájárulási adó teljes összege, ami azt jelenti, hogy a 2 százalékos kulcs helyett immár járulékmentesen, 0 százalékos kulccsal számolhatnak a vállalkozások.
Azon túl, hogy a vállalati kutatóhelyek számára előnyösebbé válik magas végzettséggel rendelkező, nagy szaktudású kutatókat foglalkoztatni, a járulékkedvezmény bevezetésének további hatása, hogy a tudományos fokozattal rendelkező kutatók életpályaesélyei bővülnek. Az intézkedés rendkívüli előnyökkel jár az innovatív kkv-k számára is, hiszen K+F tevékenységüket ezentúl házon belül is meg tudják valósítani. Az államtitkár Debrecenben elmondta, hogy a Kormány a tapasztalatok értékelése után megfontolja a járulékkedvezmény továbbfejlesztését.
A TiJöttök! program Magyarország fiataljainak kívánja bemutatni, hogy az érettségi után a felsőoktatási intézménybe bekerülve milyen kutatói tevékenységet folytathatnak az ország különböző régióinak intézményeiben, és az ott megszerzett tapasztalatokkal milyen lehetséges jövőt választhatnak személyiségüknek megfelelően.
A tudományos kutatói életpályamodell kiváló lehetőséget biztosít mindazok számára, akik elsősorban alapkutatásokkal kívánnak foglalkozni tovább színesítve a hazai tudományos élet vívmányait. A vállalati kutatói életpálya főként olyan hallgatók számára kínál számtalan kiváló lehetőséget, akik tudományos munkásságukat ipari, vagy akár nagyvállalati környezetben kívánják folytatni. Számukra út nyílik az egyetemek és a főiskolák valamint a gazdasági szféra szereplői között meglévő és folyamatosan bővülő együttműködések által.
Megoszthatók a tudományos eredmények
Ducsai-Oláh Zsanett, a TiJöttök! program szakmai vezetője arra bíztatja az országban tudományos munkát végző fiatalokat és felsőoktatási intézményeket, hogy osszák meg kutatási eredményeiket, és mutassák meg magukat az egész országnak a www.tijottok.hu honlapon található adatlapok feltöltésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.