ZÁRSZÓ. A minimálbér 73 500 forint, a garantált bérminimum összege 89 500 forint lesz január 1-jétől, a nettó kereseteket pedig reálértéken tartják – állapodtak meg a szociális partnerek az Országos Érdekegyeztető Tanács tegnapi ülésén. A háromoldalú szerződésben ugyanakkor a munkáltatói oldal hat szervezete jelezte egyet nem értését, véleményükkel azonban nem kívánják akadályozni a megállapodást.
Rögös út vezetett azonban idáig, kezdve ott, hogy a szociális partnerek másfél órás egyeztetés után még igen messze jártak a megállapodástól. A munkáltatói oldal ugyanis a 73 500 forintos minimálbér mellé 89 ezer forintos garantált bérminimumot – vagyis szakmunkás-minimálbért – ajánlott a jövő évre. Ez utóbbi összeg azonban nem teljesítette volna a kormányzati célkitűzést, nevezetesen, hogy a bérek őrizzék meg a reálértéküket, ehhez 90 800 forintra lett volna szükség. Ez azonban kivágta a biztosítékot a munkáltatói oldalnál: megítélésük szerint ugyanis a garantált bérminimum emelésével gazdasági teljesítmény nélküli bérfejlesztést hoznának létre. Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének elnöke így arra kérte a feleket, csökkentsék azt a különbséget, amely a minimálbér és a garantált bérminimum között van. Ebből természetesen parázs vita alakult ki: a kormányzati oldal szerint a két bér közötti 122 százalékos különbséggel tudják azt az üzenetet közvetíteni a munkaerőpiacon, hogy fontos helye van a szakmunká-soknak a gazdaságban.
A vitát újbóli, zárt ajtós tárgyalás követte, amely nem hozott megállapodást. A munkáltatói oldal tartotta 73 500, illetve 89 ezer forintos ajánlatát, a munkavállalói oldal pedig új elemmel tarkította a palettát: a szakmunkás-minimálbérek kétlépcsős emelését javasolták a feleknek. Ennek értelmében január 1-jétől 88 500 forint, míg július 1-jétől 90 ezer forint lett volna a legkisebb szakmunkásbér. Ezzel sem értett egyet a munkáltatói oldal, így a tárgyalás berekesztését kezdeményezték. Ezt azonban a kormányzati oldal nem hagyta annyiban: Csizmár Gábor államtitkár először csak az oldalak elnökeivel és szóvivőivel, majd a többi érdek-képviseleti taggal ült le tárgyalni zárt ajtók mögött. A közvetítői szerep azonban meghozta gyümölcsét: Csizmár Gábor szerint a megállapodás tervezhetőséget és stabilitást hoz jövőre a munkáltatóknak és a munkavállalóknak egyaránt.
Felmérés. A Hewitt felmérése szerint jövő évre átlagosan 4,4 százalékos fizetésemelést terveznek a hazai vállalatok, legfeljebb a felső vezetők havi fixe emelkedhet közel öt százalékkal. Csakhogy mindez csalóka, mivel a 2009-es keresetnövelési tervek is meghiúsultak. Ugyanis az átlagosan tervezett béremelés 6,7 százalék volt, míg a megvalósult emelés alig érte el a három százalékot. A felmérés, amely több mint száz, átlagosan 19,7 milliárd forintos éves árbevételű vállalatot térképezett fel, rávilágított: 2010 első fél évében is költségtudatos intézkedésekre készülnek a vállalatok, több mint 60 százalékuk továbbra is létszámstopot tart életben, és közel 40 százalékuk tervezi a javadalmazási stratégia átalakítását. Ha a jelenlegi arányokat nézzük, itthon a felső vezetői fizetések kevesebb mint 60 százalékát kapja átlagosan a középvezetői réteg, míg a szakértői munkakörökben körülbelül annak 15 százalékát viszik haza. A fizikai munkakörökben ugyanez az arány alig éri el a 6 százalékot. Vajon a vezetők mi alapján differenciálnak és hogyan határozzák meg a fizetéseket egy adott munkakörben? A vállalatok 40 százaléka a saját iparágában jellemző bérszínvonalhoz méri saját fizetéseit, míg tízből két vállalat egy bizonyos földrajzi terület bérét tekinti mércének. Tíz további vállalatból kettő egyéb, speciális tényezőket vesz figyelembe, mint például a vállalatcsoport irányelveit, és kettőre nem jellemző, hogy figyelemmel kísérné a munkakörök béreit, vagy ha igen, általánosságban teszi azt – hangsúlyozta Makrai Fanni, a Hewitt budapesti irodájának javadalmazási tanácsadója. (Bővebben a manager magazin legfrissebb számában.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.