Szombaton délelőtt esküt tehet az új kormány. A második Orbán-kabinettnek ugyanis immár minden tagja átesett a bizottsági meghallgatásokon. Közben a minisztériumok gőzerővel készülnek a hétfői átadás-átvételi procedúrára: Oszkó Péter szerint elképesztő mennyiségű iraton kell majd átrágnia magát az új apparátusnak, a leköszönő pénzügyminiszter szerint éppen csak a tisztviselők cipőméretét nem írták bele az adathalomba.
Persze az új kormánytagoknak sem lesz könnyű a hétfői napjuk: a leendő miniszterek közül Matolcsy Györgynek lesz a legsűrűbb a hétfői napja, mivel a leendő nemzetgazdasági miniszternek hétfőn 3 tárcához is el kell látogatnia. A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumban Varga István tól veheti majd át a dokumentumhalmazt, míg az Önkormányzati Minisztériumban Varga Zoltántól kapja meg a paksamétahalmaz egy részét. Matolcsy Györgyhöz ugyanis csak a turizmus, illetve az idegenforgalom, a vendéglátás, a lakásgazdálkodás és a lakáspolitika kérdésköre kerül majd át az önkormányzati tárcától.
Fellegi: a munkahelyteremtést és a kkv-kat támogatják az uniós forrásokkal
Az európai uniós forrásokat elsősorban növekedéspárti, munkahelyteremtő, és a magyar kis-és középvállalkozásokat támogató gazdaságpolitikát szolgáló területekre fogják átcsoportosítani - hangsúlyozta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterjelölt negyedik bizottsági meghallgatásán, az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottsága előtt pénteken, Budapesten.
Fellegi Tamás miniszteri kinevezését a bizottság 17 igen, 3 nem és 2 tartózkodás mellett szavazta meg. Fellegi Tamás kinevezését a héten ugyancsak támogatta az európai ügyek, valamint a gazdasági és informatikai bizottság, továbbá a számvevőszéki és költségvetési bizottság is.
A miniszterjelölt megerősítette, hogy tételesen - ez közel 700 beruházást jelent - felülvizsgálják a kiemelt és nagyprojekteket. "Megnézzük, valóban szükség van-e ezekre a beruházásokra az ország jelenlegi helyzetében". Az új kormány dönt majd arról, hogy mi lesz ezekkel, és hogy az így felszabaduló forrásokat hogyan használják fel.
Hozzáfűzte: "felmerülhet az egyes operatív programok forrásainak az átcsoportosítása" is. Kiemelte, hogy felszámolják az uniós forrásokból végzett felesleges presztízs- vagy fenntarthatatlan beruházások finanszírozási gyakorlatát. Kiemelt cél a munkahelyek fenntartása, és újak létrehozása, valamint a kkv-k megerősítése, érdekeik tartós védelme. A forrásokat hatékonyan és gyorsan tervezik eljuttatni a kkv szektornak.
Fellegi Tamás hangsúlyozta, hogy a fejlesztéspolitika területén azonnali szemléletváltásra van szükség. Jelenleg az európai uniós források hatalmas bürokráciával, lassítva érkeznek, a lehívási arány alacsony, kevés a támogatások felhasználására adott idő, és a pályázati rendszer széttagolt.
A miniszterjelölt szólt arról is, hogy a pályázati rendszer szétaprózottságának megszüntetése érdekében csökkentik a kiírt pályázatok körét, emellett a minimálisra tervezik csökkenteni az adminisztrációt, és lerövidítik a pályázatok lebonyolítási idejét.
A fejlesztés irányát az érintett terület sajátosságai kell hogy meghatározzák, ezért fontosak a belülről jövő kezdeményezések - hangsúlyozta a miniszterjelölt.
Fellegi Tamás elmondta: javítani kell kkv-k közbeszerzéseken való nyerési arányát és a közbeszerzési szabályokon is ennek megfelelően fognak módosítani már a közeljövőben.
A sikeres fejlesztési politikával Magyarország visszanyerheti vezető szerepét a régióban, és a közép-európai gazdasági együttműködés kulcsszereplőjévé válhat. A fejlesztési tárca feladata, hogy összefogja azokat a kezdeményezéseket, amelyek elősegítik ennek mielőbbi megvalósulását - összegezte a jelölt.
Fellegi Tamás a meghallgatáson beszélt a kialakítandó új állami vagyongazdálkodási rendszerről is. Ismertette: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő marad az elsődleges vagyonkezelő szervezet, de kiemelt vagyonkezelő lesz a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) is. Az MFB-től azt várják, hogy a gazdaság megújításának és fejlesztésének egyik motorja legyen.
Réthelyi: újra kell szervezni a fekvőbeteg ellátást
Péntek délelőtt Réthelyi Miklós az Országgyűlés egészségügyi bizottsága előtt arról beszélt, hogy meg kell újítani az egészségügyi finanszírozást, és újra kell szervezni a fekvőbeteg-ellátást.
A nemzeti erőforrás minisztérium miniszterjelöltje szerint az egészségügyet sikeres nemzetstratégiai ágazatként kell kezelni, megfelelő munkakörülményeket kell teremteni az egészségügyben dolgozóknak, felül kell vizsgálni az elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit, és a megyei kórházaknak nagyobb szerepet kell adni. Réthelyi Miklós erről az Országgyűlés egészségügyi bizottságának pénteki ülésén beszélt, ahol meghallgatása után a testület tagjai 16 igen és három tartózkodás mellett támogatták kinevezését.
Réthelyi Miklós miniszterjelölti meghallgatásán többek között elmondta, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma által felügyelt öt ágazat – egészségügy, szociális, kulturális, sport, oktatás – között nem szeretne prioritást felállítani, hiszen mindegyik terület az embert holisztikusan, teljes egészében kell, hogy szolgálja.
Céljait sorolva a miniszterjelölt elmondta: az egészségügyet érintő pénzelosztásnál figyelembe kellene venni az ellátásban meglévő területi egyenlőtlenségeket, mint fogalmazott, a bérezésben is meg kell jelennie annak, ha valaki nehéz területen dolgozik. Általánosságban is igaz – folytatta –, hogy az orvosok és a nővérek fizetése megalázóan alacsony, arra azonban nem tért ki, hogy mennyivel szeretné emelni a béreket.
Réthelyi Miklós szerint jelenleg csak a nővérek és az orvosok „ember feletti teljesítménye működteti az ágazatot, szűkös az idő az egészségügy megmentésére, ezért ezt a területet kiemelten kell kezelnie a kormánynak”.
Pintér: összehangoltan a közbiztonságért
Pintér Sándor szerint össze kell hangolni a rendfenntartással foglalkozó önkormányzati alkalmazottak és a rendőrség tevékenységét a nagyobb közbiztonság érdekében. A belügyminiszter-jelölt az Országgyűlés Önkormányzati és területfejlesztési bizottsága előtt kifejtette: felveszi a kapcsolatot a vidéki települések, elsősorban a kistelepülések polgármestereivel, és arra kéri majd őket, írják össze, mennyi település-, polgár-, hal-, vad- és mezőőr dolgozik az adott községben. Pintér Sándor azt szeretné, ha valamennyiük egyenruháját egységesítenék.
Az önkormányzatok finanszírozásáról szólva a belügyminiszter-jelölt megismételte: a bürokrácia csökkentésére van szükség, és meg szeretné vizsgálni, mi az oka, hogy egyes önkormányzatok csőd közeli helyzetbe kerültek.
Fazekas: célszerű, ha több területet egy tárca felügyel
A vidékfejlesztési miniszterjelölt szerint a környezetvédelem, a mezőgazdaság és a vízgazdálkodás szempontjából is előnyös, hogy ezek a területek egy tárca felügyelete alá tartoznak. Fazekas Sándor a fenntartható fejlődés bizottsága előtti meghallgatásán ezt azzal a példával indokolta, hogy például az árvízi védekezés során rengeteg vizet engedünk ki az országból, pedig a vizet ezt a tájgazdálkodásban, a halászatban, a mezőgazdaságban is lehetne hasznosítani.
Jelezte: a vidékfejlesztési tárcát a megújuló és a nem megújuló természeti erőforrások gyűjtőhelyévé kívánja tenni. A fő célok közé sorolta - a globális megközelítés mellett - az egészséges környezetet biztosítását a magyar lakosság számára. A testület 12 igen, 3 tartózkodás és 2 ellenszavazat mellett támogatta Fazekas Sándor kinevezését a posztra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.