Azon túl, hogy ez az első hivatalos találkozó a pénzügyi szervezetek delegációi és a magyar kormány között, a tárgyalások időigényét a jelenlegi költségvetési körülmények is magyarázzák. Az első hat hónapban a hiány az éves deficitcél 118,8 százalékát teszi ki. Ez kirívóan magas arány, ilyenre az utóbbi években nem akadt precedens. A „legneccesebb” év 2005 volt, amikor az első hat hónapban felhalmozódott az éves hiány egésze, de a tipikus arány a végül tényleges éves költségvetési hiány 70-80 százaléka. Ha a költségvetési törvényekben az adott évre irányadónak tekintett deficitszámokat nézzük, a mostani közel 120 százalék nem is rossz. Tavaly január és június között összejött az éves kitűzött deficit 141,2 százaléka, végül nem is sikerült tartani az eredményszemléletű, 2,6 százalékos GDP-arányos mutatót, a hiány 4 százalékos lett.
Ilyen „lazításra” a mostani kormánynak – az erre irányuló, ám végül meglehetősen kontraproduktívnak bizonyuló kommunikációs erőfeszítések ellenére – nincs lehetősége. A kormány ragazkodni látszik a 3,8 százalékos idei hiány tartásához. Azt egyelőre homály fedi, hogy a júniusi közel 300 milliárd forintos hiány netán annak a következménye, hogy a hónap elején a kormány még reménykedett a hiánycél magasabbra tornászásában, így némileg lazítottak a költségvetési gyeplőn. Oszkó Péter előző pénzügyminiszter blogjában a korábbi büdzsépályából nem következett a méretes júniusi deficit (oszkopeter.blog.vg.hu). Ám a június „hagyományosan” komoly – néha 300 milliárd forintot is meghaladó – hiányt produkáló hónap. Igaz, ha a júniusi deficitet az éveshez mérjük, a 2010-es arány valóban meglehetősen magasnak tűnik, ám nem feltétlenül kirívó.
A 3,8 százalékos hiánycél valóra váltása ilyen feltételek mellett nem könnyű feladat, ám az utóbbi hetekben már születtek a költségvetési egyenleget pozitívan érintő határozatok. Egy június 18-i, zárolásokról szóló kormánydöntéstől mintegy 40 milliárd forintos megtakarítás remélhető, és a kormányzati szándék szerint ez az összeg fokozatosan 120 milliárdra hízik. Azzal, hogy a költségvetési szervek többletbevétele a jövőben automatikusan a költségvetési egyenleget „gyógyítja”, akár százmilliárdos javulás is elérhető. A legutóbbi – májusi – részletes büdzséjelentés szerint a költségvetési szervek bevételei már május végére elérték az éves előirányzat 64,6 százalékát, a fejezeti kezelésű előirányzatok esetében ez az arány pedig 65,7 százalék (tavaly e két mutató 39,7 és 42,5 százalék volt). Az összesen 650 milliárd forintos előirányzat tehát akár több százmilliárd forinttal túlteljesülhet az idén: az előző kormány utolsó prognózisa egyébként közel 500 milliárdos „túlfizetéssel” számolt ezen a soron. A költségvetési szervek szabad maradványainak elvonása a legújabb elérhető adatok szerint 38,1 milliárd forintos „mankót” jelent, a jövő nyárig felhasználásra nem kerülő maradványok viszont csak jövőre javítanak az állami pénzügyek állásán – igaz, akkor akár százmilliárd forintos tételekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.