BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Le a multik trükkjeivel!

Globális fellépéssel kell véget vetni a multinacionális cégek adóelkerülésének – szólította fel a brit parlament alsóházát a dél-afrikai pénzügyminiszter. Pravin Gordhan londoni látogatásán amellett érvelt, hogy a multik adóelkerülő trükkjei létfontosságú bevételektől fosztják meg a feltörekvő országokat. A politikus szerint a multik és a hatóságok közti fogócskának az adórendszerek hatékonyabbá tételével és harmonizálásával lehetne véget vetni.

Gordhan felhívása korántsem pusztába kiáltott szó. A G20 csoport pénzügyminisztereinek múlt hét végi skóciai találkozóján is szóba került az OECD keretein belül megkötendő multilaterális adóadatcsere-egyezmény terve, amelynek az átláthatóság növelése lenne a célja, és amelyet minden résztvevő a támogatásáról biztosított. Ezzel párhuzamosan sorra születnek a kétoldalú megállapodások is az adózással kapcsolatos információk cseréjéről.

Az adózás átláthatóságáért küzdő Tax Justice Network civilszervezet szerint a világon keletkezett jövedelem és vagyon egyharmada csúszik ki az effektív adóztatás alól, elsősorban az adóparadicsomok és az offshore központok miatt. A Tax Justice Network szerint bizonyos értelemben Magyarország is adóparadicsomnak tekinthető az átláthatóság hiánya miatt (VG, november 3., 1. oldal).

A jövedelmek „eltüntetésének”, illetve külföldre síbolásának egyik leggyakoribb eszköze a multik „házon belüli” transzferárainak manipulálása. Ezért világszerte növekvő erőforrásokat vetnek be az adóhatóságok a transzferárak ellenőrzésére. Magyarországon az APEH ez év első kilenc hónapjában már 1616 transzferárvizsgálatot zárt le, míg tavaly 800 alatti volt ez a szám (VG, október 30., 20. oldal).

A washingtoni Center for International Policy kutatóintézet által indított Global Financial Integrity (GFI) kezdeményezés tavaly decemberben közzétett jelentése szerint 2002 és 2006 között világszerte megduplázódott az illegálisan külföldre vitt pénzek összértéke. Ez részben a korrupció terjedésére, részben a vagyonok külföldre menekítésére, részben pedig a transzferárakra és a vállalatok adóelkerülési trükkjeire vezethető vissza. A GFI-jelentés szerint toronymagasan Kínából szökik külföldre a legtöbb pénz, a második helyen Szaúd-Arábia áll. A GFI szerint e téren Magyarország a vizsgált 160 országból a 10. helyre került, régiónkban csak Lengyelországból és Oroszországból megy külföldre több pénz illegálisan, mint hazánkból. A GFI számításait különféle makrogazdasági adatbázisokra és a transzferár-manipuláció becsült mértékére alapozta. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.