"Magyarország példája megmutatja, hogy a rövidtávú, egyszeri megoldások nem működnek" – fogalmazott Michal Boni a Reutersnek nyilatkozva. A lengyel miniszterelnök gazdasági főtanácsadója hangsúlyozta: a kabinet határozott abban, hogy nem követi majd Magyarország példáját a radikális nyugdíjreform terén.
A lengyel köztartozás jelenleg GDP 55 százalékára rúg, Boni szerint azonban ennek mérséklésére a kormány hosszútávon ható intézkedéseket foganatosít, amelyek tartósan garantálják a rendszer működőképességét.
A lengyel megszólalás fontosságát emeli, hogy Magyarország és Bulgária jelenleg az EU-nál igyekszik kiharcolni , hogy a nyugdíj átalakítás költségeit ne vegyék figyelembe a költségvetési deficit számításakor. Az EurActiv tudósítása szerint az Orbán-kormánynak Ollie Rehn monetáris biztossal kell tárgyalnia a kérdésben és a helyzetet az uniós pénzügyminiszterek is megtárgyalják ma esti ülésükön.
Mint arról beszámoltunk, a Moody’s ma leminősítette a magyar államkötvényeket és a devizaadósságot is, és a kilátásokat illetően is negatívan nyilatkozott. Magyarországon bizonytalan a gazdasági helyzet és a fiskális rendszer fenntarthatósága – áll a Moody’s indoklásában.
A nemzetközi hitelminősítő intézet a „Baa1” kategóriából a „Baa3” kategóriába sorolta át a magyar kormánykötvény minősítését, melyet így már csak egy hajszál választ el a bóvli kategóriától.
A besorolásra negatív kilátást helyezett a Moody’s, melynek oka a kormány pénzügyi erejével kapcsolatos kétség, valamint az a tény, hogy a strukturális költségvetési hiány növekedni fog. A hitelminősítő emlékeztetett arra a tényre is, hogy Magyarország továbbra is sérülékeny, és fokozottan ki van téve a nemzetközi piac negatív hatásainak.
A kormány stratégiája főként ideiglenes intézkedéseken nyugszik ahelyett, hogy a fenntarthatóságot célzó konszolidációt hajtana végre – tette hozzá Dietmar Hornung, a Moody’ alelnöke és magyarországi vezető elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.