Az államkincstár és a kisebbségi tulajdonos holland Eureko a piacvezető lengyel biztosítótársaság, a PZU papírjainak nagyjából 30 százalékát dobta piacra. A 25,8 millió részvényt előzetesen kilencszeresen jegyezte túl a több mint háromszáz nagy- és negyedmillió kisbefektető, így nem csoda, hogy a tőzsdei forgalmazás első napján, május 12-én több mint 15 százalékos árfolyam-emelkedést ért el a papír. Ez akkor is nagy sikernek számít, ha a befolyt 8,1 milliárd zloty zöme nem a varsói kincstárat gazdagítja, hanem – az állammal egy évtizede folyó tulajdonosi vita rendezése érdekében – a holland kisebbségi tulajdonost.
A lengyel kincstárügyi minisztérium által a kormány megalakulását követően elkészített privatizációs program 802 részben vagy teljesen állami tulajdonban lévő vállalat magánkézbe adását irányozza elő 2008–11 között. Az eredeti menetrend megvalósítását ugyan a gazdasági válság valamelyest lassította, de az idén már jó eséllyel teljesül a bevételi terv, ez létfontosságú lenne az államháztartás helyzetének javítása végett. A privatizált vagy ezután privatizálandó cégek listáján jelentős energetikai, bányászati és iparvállalatok ugyanúgy szerepelnek, mint kereskedelmi és idegenforgalmi cégek, papír- és bútorüzemek vagy éppen autóbusz-vállalatok.
A jelentős részben tőzsdei úton zajló privatizációkra tekintettel Albert May, a Citigroup közép- és kelet-európai banki vezetője április végén jelezte, hogy bővítik lengyelországi befektetési banki üzletágukat. Persze a Citi csak egy szereplő a sok közül: a PZU részvénykibocsátásában például a Credit Suisse, a Morgan Stanley, a Goldman Sachs és a Deutsche Bank működött közre.
Medovarszky György, a varsói magyar nagykövetség külgazdasági tanácsosa ezenkívül emlékeztetett a BorsodChem tranzakciójára, amelynek tárgya a Petrochemia Blachownia vegyipari vállalat megvásárlása volt.
Az Egis az Anpharma lengyel gyógyszergyárral bő-vítette külföldi érdekeltségeit, a Globus pedig négy lengyelországi hűtőházat vásárolt meg korábban.
Medovarszky György, a varsói magyar nagykövetség külgazdasági tanácsosa ezenkívül emlékeztetett a BorsodChem tranzakciójára, amelynek tárgya a Petrochemia Blachownia vegyipari vállalat megvásárlása volt.
Az Egis az Anpharma lengyel gyógyszergyárral bő-vítette külföldi érdekeltségeit, a Globus pedig négy lengyelországi hűtőházat vásárolt meg korábban.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.