BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magasabb fogyasztási adókat és magyar bankokat akar Orbán

A kormány célja az, hogy legalább 50 százalékban magyar kézben legyen a bankrendszer - mondta a miniszterelnök.

Nem egészséges dolog, hogy a magyar bankrendszernek ilyen mértékben külföldiek a tulajdonosai, a cél az, hogy legalább 50 százalékban magyar kézben legyenek a bankok - mondta Orbán Viktor. Megpróbáljuk a takarékbanki rendszert országos szinten működő rendszerré szervezni, és a posta átalakítása is folyik. Eszközök tehát vannak az állam kezében, dolgozunk azon, hogy hogyan lehet ezeket úgy összehangolni, hogy hatékonyabbá váljanak - tette hozzá a miniszterelnök.

Kulcskérdés, hogy a kamatszint alacsonyabb legyen - fogalmazott Orbán a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján.

Nagyon tanulságos, hogy a különböző kultúrák hogyan reagáltak a válságra. A német magatartás az volt tipikusan, hogy a háztartások és vállalkozások a kormány figyelmeztetésére, hogy válság lesz, leültek és átgondolták a terveiket. Más országok, köztük Magyarország is, "latinosan" megpróbálták megvédeni az életszínvonalukat, amit már elértek. "Ha ez többletteljesítményben jelenik meg és nem adócsalásban, az jó" - mondta Orbán.

A megyei közgyűléseknek nincs intézményfenntartó szerepük, de ebben az a logika, hogy a területfejlesztési feladatokat kapják meg, ezek ne Budapesten dőljenek el - magyaráztam a miniszterelnök.

A rezsicsökkentésről Orbán azt mondta: foglalkozik a kormány azzal a kérdéssel is, mi van a vállalkozások energiaellátásával. Előbb a rezsiköltséget kell elrendezni, és ha ezen túlvagyunk, akkor lehet majd foglalkozni az energiaszektor kérdéseivel. El kell dönteni, hogy mi a jobb, ha az energiaszektor versenyképes, vagy ha a vállalkozások olcsóbban jutnak energiához - mondta.

A devizahitelek kérdése a szuverenitás kérdése is Orbán szerint. "Egy árfolyampolitika rabjai vagyunk", vagyis hiába sikeres a gazdaság, ha túl sok a devizahitel, ezért ebből a rabságból ki kell szabadulni - fogalmazott. A fogyasztási hitelekkel nem nagyon tudunk foglalkozni, ott az állami szerepvállalás sokkal sikamlósabb kérdés, mint hogy ígéretet tudjanak tenni. A kisvállalkozásokkal is foglalkozni kell, amiről Orbán is elismerte, hogy ez baj, ám mint mondta, a családok megsegítése mellett erre nem maradt pénz. Azonban már ebben a félévben megindulnának programok a kis cégek segítésére is. Így már hamarosan lehetőség nyílna arra, hogy átválthassák forintra a devizahiteleiket - a részetekről egyelőre csak annyit mondott, hogy eredményeket vár Varga Mihálytól.

“A felsőoktatás kérdése most egy forró krumpli, most annyira nem is markolásznám” - válaszolt az oktatásügyi kérdésekre. Annak a rendszernek sok értelme nincs, hogy a gyerekeink, fiataljaink kikerülnek az iskolákból, és 25 százalékuk olyan munkakörben helyezkedik el, amihez nem kell felsőfokú végzettség - mondta. Ugyanekkora arányt tesznek ki azok, akik úgy szereznek munkát, hogy ahhoz nem a saját végzettségüknek megfelelő diploma kell. Idén 50 milliárddal többet költenek felsőoktatásra, mint tavaly, bár nem úgy költik el, ahogy azt az intézmények szeretnék. Nem a működésre fogják ugyanis elkölteni a pénzt, hanem az adósságok kezelésére, többek közt a PPP-szerződések kiváltására. "Az egy olyan gyalázatos konstrukció, ahol minden profit a magáncégnél van, és minden veszteség az embereknél. Ez egy fenntarthatatlan konstrukció" - mondta a kormányfő, akinek az első miniszterelnöki ciklusa alatt indult be az első magyar PPP-projekt.

A munkát terhelő adókat tovább kell csökkenteni. Ezért amint gazdasági növekedés lesz, adócsökkentést is szeretne látni Orbán. A jövedelemadót és a vállalkozási nyereség adóját csökkenteni akarják, a fogyasztási adókat pedig magas szinten tartani vagy növelni. Újabb adókulcsot is szeretne bevezetni: a luxustermékekre 35 százalékos adó jöhetne. A Start-munkások nagy része cigány, akiknek először munkakultúrát kell tanítani - mondta a miniszterelnök.

A költségvetésben az van megírva, hogy 0,7-0,9 százalékos gazdasági növekedés lesz, de Orbán "nagyon csalódott lenne", ha nem volna ennél érzékelhetően jobb az eredmény.

Annak az ország, ami nem képes saját lábára állnia, akár saját finanszírozásában, akár munkahelyei tulajdonlásában, akár a biológiai önfenntartásban, "az pusztuljon". Ezért az IMF-probléma többről is szól, mint az ország finanszírozásáról.

Mindig azon gondolkoznak, mit szólnak mások, "mit szól majd Merkel asszony - épp ott van szegény köztársasági elnök úr", így nem lehet kormányozni, nem lehet élni - mondta Orbán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.