Korábban a politika csinált inkább utat a gazdaságnak, a politikai érdekek álltak előrébb, ám mostanában más a helyzet. A XX. században az, hogy mennyire fontos egy ország, a lakosság számától, a természeti erőforrásoktól, és a hadi védelmi képességtől függött. Ez a korszak lezárult – mondta Martonyi. Ma már GDP-ről, GNI-ről beszélünk ezek helyett. A gazdasági siker a fő szempont, kül- és belpolitikában egyaránt.
A gazdaságban azonban egyre nagyobbak a kockázatok. Az előrejelzések, a jövendölések korszakát éljük. A jövő kiszámítása azért fontos, mert a jövő egyre kiszámíthatatlanabb – mondta. Európa jövője elsősorban Németországtól függ – fogalmazott a miniszter. Sokan mondják, hogy Kína fogja uralni a világot. Ilyen azonban szerinte nem lesz, Kína nem fogja uralni a világot, ahogy az Egyesült Államok sem, ma már világuralomra nem lehet törni.
Ma mindenki a politikusoktól, sőt, kis túlzással egy politikustól várja a megoldást, mintha ez annyira könnyű lenne – mondta az európai válságkezelésről.
Martonyinak ez volt az első nyilvános szereplése azóta, hogy december végén kórházban kezelték. Betegségéről és gyógyulásáról a miniszter annyit mondott: az őt köszöntő taps ismét megerősítette azt a közismert igazságot, hogy egy politikus számára az a legszerencsésebb, ha hosszabb ideig nincs jelen.
Nincs egyetlen tényező, amely akár gazdaságilag, akár geopolitikailag uralkodó szerepbe kerülhetne, csak regionálisan lehet valami domináns.
A keleti nyitás nekünk jobban sikerült, mint a többi térségbeli országnak- mondta.
Európa történetének legsikeresebb vállalkozása az EU – fogalmazott a miniszter. Csakhogy szerinte egyensúlytalanság jött létre a gazdasági és a politikai integráció közt. „Nem mondom azt, amit David Cameron”, de differenciált megközelítésre lenne szükség. Az EU-nak van egy markáns kereskedelempolitikája, ami a mi érdekünk is, mondta. Ez egy szabadkereskedelmi filozófiára épül, belátva, hogy a többoldalú kereskedelemfejlesztés megtorpant, a jövő a kétoldalú és regionális szabadkereskedelmi tárgyalások útja. Mint mondta: Magyarország érdekelt a szabadkereskedelemben, és Közép-Európára is áll ez. „Nincs félnivalónk a szabadkereskedelemtől, én azt hiszem, hogy nekünk ez alapvető érdekünk. A közép-európai érdek megint csak ugyanez” – fogalmazott.
Magyarországnak három alapvető érdeke van az EU geopolitikájában: a bővítés, valamint Törökország EU-tagsága és a nyitás Oroszország felé. „Most nem azért mondom, mert itt volt a török miniszterelnök, évek óta mondom ezt. (…) Magyarországnak és Közép-Európának stratégiai érdeke a török csatlakozás” – mondta.
A természetes érvényesülési területünk pedig a saját régiónk és Németország. Ez az a térség, ahol a vállalati kör messze jobban van képviselve, mint a távoli országok.
A politikának segítenie kell ezeket a gazdaságpolitikai célokat. Ezért hirdettük meg a szomszédságpolitikát és a keleti nyitást is. Ezek nem nagy feltalálások, ezek természetes dolgok – mondta Martonyi.
A politikai siker a gazdasági sikertől függ. Igaz ez Európára, a világra, és Magyarországra is.
Ha egy kisebbség többsége úgy dönt, hogy valamilyen autonómiát akar, akkor a többségiek akkor járnak el helyesen, ha ezt befogadják – mondta Martonyi János a székelyföldi autonómiatörekvésekről egy újságírói kérdésre válaszolva. Ez nem jelent elszakadást – tette hozzá.
Ez egy nagyon lényeges kérdés, még akkor is, ha természetesen a konkrétumokra nem fogok válaszolni – mondta az Orbán-Putyin találkozó körüli híreszteléseket feszegető kérdésre.
Oroszország esetében a kapcsolatrendszerünk meghatározója a gazdaság. Nekünk Oroszországgal különösebb biztonságpolitikai kérdéseink nincsenek, igazán vitáink sem, ha voltak is, ezek már megoldódtak. Az energiabiztonsá
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.