VILÁGGAZDASÁG Network

Mozilla Firefox alatt kezdőlapnak

×

Mozilla Firefox böngésző alatt, úgy tudja a VG.hu-t kezdőlapnak állítani, hogy az egér bal gombját nyomva tartva a címsor mellett levő VG ikont ráhúzza a kis házikó ikonnal jelölt kezdőlap gombra.

Belépés

×



Elfelejtett jelszó »

GAZDASÁG / GAZDASÁGPOLITIKA

Matolcsy: Gazdasági tömegszerencsétlenség történt - Videó

2010. 3. 8. 10:38|Utolsó módosítás: 2010. 3. 8. 11:04|Gazdaság » Gazdaságpolitika
A VOSZ rendezvényén felszólaló Matolcsy György szerint a Bloomberg úgy fogalmazott: a szegénység tekintetében élvonalba került Magyarország.

Mik ezek?

×

A sorban látható gombokkal a webes közösségi hálózatokon - iWiW, Facebook - fejezheted ki egy kattintással tetszésedet vagy
oszthatod meg a cikkel kapcsolatos véleményedet ismerőseiddel.

"Tetszik" / "Like" gomb. Ezzel a gombbal a Facebookon fejezheted ki tetszésedet a cikkel kapcsolatban - üzenőfaladon
egyszerűen csak annyi jelenik meg, hogy kedveled ezt a cikket. Ha most éppen be vagy jelentkezve a Facebookra, akkor azt is
látod, hogy ismerőseid közül valakinek tetszett-e már ez az írás. Ha nem vagy bejelentkezve, a gomb megnyomása után ezt
egyszerűen megteheted. (Ez a gomb tényleg csak egy szimpla tetszésnyilvánítás - ha a cikkel kapcsolatban egyből véleményt is
megosztanál, akkor használd a cikk alatti szürke hátterű sorban található "Facebook" feliratot.)

"Megosztás az iWiW-en" gomb. Ezzel a gombbal a legnépszerűbb magyar közösségi oldalon, az iWiW-en tudsz tartalmat
megosztani. A felugró ablakban beírhatod véleményedet is, és ha épp nem vagy bejelentkezve, egyben azt is megteheted.

Matolcsy szerint igaza van Demjánnak, az elmúlt 8 évben velünk egy gazdasági tömegszerencsétlenség történt, a Bloomberg szerint a globális szegénység élén vagyunk. Ha most nem fordítjuk meg a gazdaságpolitikát, akkor stagnálás lenne, ami egyet jelentene a lassú lecsúszással.

A szakértő a VOSZ ülésén elmondta: mindenki tudja, ha most nem fordít a magyar gazdaság, stagnálás vár ránk a következő 15 évben.

A fordulat egyik fontos része a tények feltárása a magyar gazdaság valódi helyzetével kapcsolatban. Magyarország eladósodott az állam dilettáns politikája miatt, az állam csapdába csalta a devizahiteleseket.

Matolcsy leszögezte: jelenleg az ország adósságcsapdában van. A hibás gazdaságpolitika következtében döbbenetes különbség alakult ki hazánk és a régió többi országa között az eladósodás tekintetében. A kamatfizetési kötelesség leginkább 2001 körül csökken erősen, most azonban a térség többi állama fölött jár az ország ilyen szempontból, így kevesebbet tudunk beruházásokra fordítani - ez a rossz jegybanki- és gazdaságpolitika együttállásának eredménye.

A cikk a hirdetés után folytatódik
Az Orbán-kormány idején meredeken csökkent a bruttó hazai termékhez viszonyított államadósság. A következő kabinetek idején azonban az államadósság növekedett, jelezve, hogy dilettáns a gazdaságpolitika. A régió éllovasaként tartottak számon minket 1998 körül, majd fokozatosan veszítettünk régiós pozíciónkból, míg mostanra sereghajtókká váltunk és - az EU-ban egyedüliként - éves szinten visszaesik a hazai gazdaság. Ma már mindenki tudja, hogy a baloldali kormány az adósságcsapdába kerülés árán ért el növekedést - szögezte le Matolcsy.

A következő fontos terület a munkanélküliség: 1998-ban 54 százalék körül állt a foglalkoztatottság, 2002 körül 56-58 százalék köré növekedett, majd ismét süllyedni kezdett. Idén ismét 54 százalék lehet a ráta. Az Orbán-kormány idején 220 ezer új munkahely alakult, az elmúlt nyolc évben 250 ezer munkahely szűnt meg. És ennek több mint fele a belső válság következménye. Ugyanez a helyzet a munkanélküliséggel, amely meredeken csökkent a Fidesz-kormány idején, majd növekedett. Az EU-ban 60 százalék fölötti a foglalkoztatottság, ami azt jelenti, hogy rendkívül alacsony a hazai ráta.

A következő tényező a bruttó hazai termék és a bruttó nemzeti termék közötti különbség, amely jelzi, hogy mennyit termelünk meg és ehhez képest mennyi marad itthon. 1998-ban közel 9 százalékos volt a különbség a megtermelt és itthonmaradt javak között. Ez meredeken csökkent, mára azonban ismét 8 százalékra nőtt. Ez azt jelenti, hogy a tényleges jövedelmek tekintetében az EU-ban Magyaroszág az átlag 50 százaléka körül teljesít, ez pedig szintén a szegénység forrása. Ez pontosan mutatja, mely kormányok működtek rosszul.

Ami a folytatást illeti, az első lépés a tények feltárása kell hogy legyen, a második a gazdaságpolitika megtervezése. Két út áll előttünk: a neoliberális és a szociálliberális. A neoliberális politika minden áron a költségvetési egyensúlyra törekszik, a növekedést pedig automatizmusokra bízza - ez azonban hibás gondolkodás, amely nem vált be. A mi szociális piacgazdasági logikánk lényege, hogy minden erővel bővíteni kell a foglalkoztatást, ez növekedést teremt és ebből ered majd a költségvetési egyensúly. A fejlődés motorjai: az egészségipar, a mezőgazdaság, a lakásépítés, a megújuló energiaforrások. Matolcsy György szerint minden területen megfelelő piaccal rendelkezünk, a GDP-t pedig legjobban az egészségipar és a hagyományos iparágak növelhetik.

Ami itt tönkrement az elmúlt nyolc évben, az az erkölcs. Kopácsy Sándor szerint az érték a tudás, a tehetség és az erkölcs szorzatából adódik. Leleményes nemzet vagyunk, de ha a szorzat harmadik tényezője negatív, akkor kárba vész a tudás és a teljes érték negatívvá válik: szegény, lemaradó, kudarcos országgá válunk. Ezért van szükség a fordulatra és ezért a legfontosabb az erkölcs fordulata.

Szerző: Világgazdaság Online

Tetszett a cikk? Ossza meg!
 iWiW 

A cikk küldése e-mailben

×
Cikk címe:
Matolcsy: Gazdasági tömegszerencsétlenség történt - Videó
Biztonsági kód
A fenti képen látható ellenőrzőkód:

Mehet

A *-al jelzett mezők kitöltése kötelező!

HOZZÁSZÓLÁSOK

  • 2. Aratógép2010. 3. 8. 14:10

    Példát vehetne Chikánról. Ő is volt gazdasái miniszter az Orbán kormány alatt, most mégis értelmes, előre mutató dolgokról beszélt, ellentétben Matolcsyval.
    Jó hogy a két figura egyszerre beszélt, hatalmas a kontraszt kettőjük között. Leginkább konstruktivitásban.

    Jelentem a moderátornak!
  • Jelentem a moderátornak! ×

    Matolcsy: Gazdasági tömegszerencsétlenség történt - Videó


    Példát vehetne Chikánról. Ő is volt gazdasái miniszter az Orbán kormány alatt, most mégis értelmes, előre mutató dolgokról beszélt, ellentétben Matolcsyval.
    Jó hogy a két figura egyszerre beszélt, hatalmas a kontraszt kettőjük között. Leginkább konstruktivitásban.

    Biztonsági kód
    A fenti képen látható ellenőrzőkód:

  • 1. Bármi Áron2010. 3. 8. 11:42

    Matolcsi mint szakértő?
    Nevetséges!

    Jelentem a moderátornak!
  • Jelentem a moderátornak! ×

    Matolcsy: Gazdasági tömegszerencsétlenség történt - Videó


    Matolcsi mint szakértő?
    Nevetséges!

    Biztonsági kód
    A fenti képen látható ellenőrzőkód:

Tisztelt Látogatónk!

 

Ha hozzá kíván szólni cikkeinkhez és még nem regisztrálta magát, ide kattintva megteheti.

Adatai megadása után a belépéshez szükséges jelszavát emailben küldjük el Önnek.

 

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

A hozzászólás mező nem fogad be HTML kódot, a sortöréseket automatikusan törli.
A képen látható ellenőrzőkód:
captcha
MEHET

Hozzászólásával együtt IP címe is rögzítésre kerül.

Részletes moderálási szabályzatunkat itt olvashatja.

BUX (zárva)

2012. május 16. 17:06
16 545,87
-2%
A BÉT információi alapján az adatokat a Magyar Vendor szolgáltatja.
15 perccel késleltetett adatok!
  • Képgalériák
  • Videogalériák
  • A világon egyedülálló véna alapú beléptetési rendszer bemutatása - Fotó: Darnay Katalin

  • Országgyűlési nap, Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter esküt tesz - Fotó: Darnay

  • Áder János beiktatása - Fotók: Kallus György

  • Áder János köztársasági elnökké választása - Fotó: Darnay Katalin

  • Szakszervezeti majális a Városligetben Fotó: Kallus György

  • Újdonság Kecskemétről: Mercedes Concept Style Coupé

Előző
Következő
  • Magyar a világ két legjobb bárja

    Magyar a világ két legjobb bárja

  • Bóvliba vágtak minket - vox pop

    Bóvliba vágtak minket - vox pop

  • Mi bosszant minket a kgfb kampányban?

    Mi bosszant minket a kgfb kampányban?

  • MABISZ konferencia

    MABISZ konferencia

  • Mit gondolunk a végtörlesztésről?

    Mit gondolunk a végtörlesztésről?

  • Szemüveg nélküli 3D képernyő táblákhoz

    Szemüveg nélküli 3D képernyő táblákhoz

Előző
Következő

Állásajánlatok

Ki van válságban? A cég? A főnök? Dara Péter
ügyvezető igazgató
DEVISE Hungary
Bármilyen üzleti fórumon, rendezvényen, konferencián megfordulok, előkerül a válság szó, vagy az arra való hivatkozás. Hogy válság van-e vagy sem, azt mindenki másként érzi. Amint arról már korábban írtam, a helyzet nem egyértelmű, sokan egyszerűen bedőlnek a rémhíreknek, s csak válságban képesek gondolkodni. További írások itt találhatóak »
Nemzeti fejlesztési vágta Essősy Zsombor
vezérigazgató
MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt.
Homályos még, hogy a fejlesztés majdani irányait meghatározó tervek kinek az irányításával – NGM, NFM, KIM, NFÜ – készülnek el. Meggyőződésem, hogy (a korábbi versenylovas hasonlatnál maradva) jóval gyorsabban haladnánk előre, ha a négyből három zsoké sürgősen leszállna a nyeregből. További írások itt találhatóak »
Búcsúüzenet Oszkó Péter
ügyvezető igazgató
Portfolion
Úgy hiszem, semmi meglepő nincs abban, hogy a kormány nyilvánvaló gazdaságpolitikai kudarcai, az év végére újra beszakadó forintárfolyam, az állampapírok iránti kereslet elapadása miatt egyre kétségesebb finanszírozhatóság, a tönkretett növekedési pálya és a megrongált foglalkoztatási viszonyok tudatában évzáró aktusként újra előráncigálta Budai Gyulát. További írások itt találhatóak »
Jogszerű a hamburgeradó Bánki Orsolya
ügyvéd
ENWC
2011. szeptember 1-jétől ún. „népegészségügyi termékadó” terhel egyes üdítőitalokat, energiaitalokat, „előrecsomagolt cukrozott készítményeket”, sós snackeket és ételízesítőket. Az új adónem érezhetően drágítja majd a felsorolt élelmiszereket, emellett pedig számos jogi kérdést is felvet. További írások itt találhatóak »
Barcelonából jöttem… Mózes István
ügyvezető partner
ClientFirst Consulting Kft.
Idén szerencsém volt három kollégámmal együtt ellátogatni Barcelonába, a 12. MSPA (Mystery Shopping Providers Assosiation) Konferenciára. 42 ország közel 200 képviselője tette tiszteletét a találkozón, ahol a legfőbb téma természetesen a vevőkiszolgálás fejlesztése volt. További írások itt találhatóak »

Ingatlankereső