Matolcsy György kijelentette, egyáltalán nem bánta meg, hogy a kormány szakított az IMF-fel. Mint mondja, nagyon köszönik a segítséget, de Magyarország már képes adósságát saját maga finanszírozni a piacokról. A Der Standard ugyanakkor felhívta a nemzetgazdasági miniszter figyelmét arra, hogy a piacokon a jövőben bármikor jöhetnek rossz idők, ami így nehéz helyzetbe hozhatja az országot.
Matolcsy szerint hazánk ugyanakkor koránt sincs egyedül, ahogy fogalmaz –„több delfinnel úszunk útközben”, olyan országokkal, amelyeknek nincs IMF-hitele. Eddig olyan országokkal szövetkezett Magyarország, amelyek a válságban komolyan „elvéreztek”, mint Ukrajna és Románia. „Mindenki tudja, hogy a vér legalább annyira vonzza a tengerben a cápákat, mint a spekulánsokat a piac” – mondja Matolcsy.
A bankadóval kapcsolatban annyit mondott, hogy a 2010-ben rekordmagasra rúgó államadósság miatt a kormánynak döntenie kellett, hogy a lakosságot szorongatja meg, de azt nem akarták, így azoktól a szektoroktól kellett pénzt beszedni, amelyeknek van honnan adni.
A Der Standard szerint a négy ágazatot érintő különadó erőteljesen érinti a külföldi vállalatokat, mint például a Spar, vagy az OMV, s ez negatív diszkrimináció. Matolcsy György szerint ez félreértés. A bankszektorban például a magyar tulajdonú vállalatok dominálnak, az energiaszektorban ott van a paksi atomerőmű, amely a magyar állami MVM tulajdonában áll. Egyedül a kiskereskedelmi szektorban vannak többségében a külföldi vállalatok, csupán azért mert ők a legnagyobbak és őket érinti az adó. A terhelés nem tulajdoni, hanem méreti alapon lett meghatározva.
A miniszter arra a felvetésre, hogy a különadó miatt több társaság az Európai Bizottsághoz fordult, s az vizsgálatot is indított, annyit mondott: „Ha bank lennék én sem szeretnék különadót fizetni”. A kormány azonban nem csak adót vet ki, hanem a költségoldalon is spórol. A kedden bemutatott Széll Kálmán Tervvel az államadósságot a jelenlegi 82 százalékról 64-re csökkentik. A gyenge pont szerinte a munkaerőpiac: Magyarországon mennek a legtöbben idő előtt nyugdíjba, a nyugdíjasok 12 százaléka. Az OECD átlag ennek éppen a fele, hat százalék. Matolcsy szerint a kormány ennek véget fog vetni, a segély helyett munkára ösztönzi az embereket.
A magán-nyugdíjpénztárakról annyit mondott, hogy a rendszer rosszul működött, így nem véletlen, hogy olyan fejlett országokban, mint Németország és Ausztria nem vezették be. Szerinte azok kritizálják a magánkasszák vagyonának átirányítását az állami költségvetésbe, akik ezt a rendszert ajánlották: az IMF és a Világbank.
A Der Standard felhívja Matolcsy György figyelmét arra, hogy a hitelminősítőknél Magyarország éppen hogy a „bóvli” kategória felett lavírozik, ami azt mutatja, hogy a befektetők hátat fordítanak az országnak. A miniszter szerint pedig a nagy hitelminősítők egyszerűen viccesek. A válság alatt már régen elvesztették hitelességüket, s a piacok nem adnak a hitelminősítők besorolására: ha valamilyen negatív jóslást tesznek Magyarországot illetően, semmit nem változtat a forint árfolyamán és a tőzsde is nyugodt marad – véli.
A nemzetgazdasági miniszter megerősítette Orbán Viktor korábbi kijelentését, hogy az euró bevezetése hazánkban legelőbb 2020-ban képzelhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.