BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mégis kőbe vésett a hiánycél

Mégiscsak kőbe vésték a 2010-es költségvetési hiányt – nem csak az utóbbi napok feszültsége, valamint Varga Mihály szombati bejelentése utal erre. Lapunknak a kormányülésen részt vett „beavatottak” is megerősítették: az új kabinet eltökélte magát a 3,8 százalékos GDP-arányos deficitcél megvalósítására.

A fordulatot Varga Mihály szombati tájékoztatója jelezte, amikor is az Államtitkárság irányítója beszámolt az általa vezetett tényfeltáró bizottság eddigi eredményeiről. Ahogy azt sejteni lehetett, a grémium megállapítása szerint a 2010-es költségvetésnek nem sok köze van a valós folyamatokhoz, az adóbevételek felül-, a kiadások pedig alultervezettek (lásd kiemelésünket). Ennek ellenére Varga leszögezte: a büdzsétörvényben szereplő vagy ahhoz igen közel eső deficitcélt kell tartani, ennek érdekében azonnali lépésekre van szükség. Mint fogalmazott: higgadtan, határozottan kell cselekedni, hogy a hiány kordában tartása mellett az átalakítások mélyrehatók is legyenek. Célul kell kitűzni az euróövezeti belépés feltételeinek teljesítését is – tette hozzá.

Hogy ez miképpen lehetséges és pontosan mit takar, ma estére derülhet ki legkorábban. A kormány a hét végén rendkívüli ülésen vitatta meg az államháztartással és gazdasággal kapcsolatos akciótervet, s ma is így tesz. A szombati ülésen a kormánytagok mellett gazdasági szakemberek és korábbi jegybankelnökök is részt vettek. A „csontvázbizottság” jelentése szintén ma válik nyilvánossá, és fontos részletekre derülhet fény holnap, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának ülésén is. Szakemberek szerint immár a piac is kikényszeríti a konkrét lépések megnevezését.

A piacokra nyugtatólag hatna, ha Magyarország új megállapodást kötne az IMF-fel és az EU-val, erre minden bizonnyal a nyár végén, ősszel kerülhet sor. Elemzők azt is felvetik, hogy egy néhány tized százalékpontos költségvetési „lazítást” még e szervezetek és a befektetők is tolerálnának. Ezzel szemben úgy tudjuk: a kormány immár szigorúan a 3,8 százalékos hiányhoz ragaszkodik. A JPMorgan hét végi elemzése azt valószínűsíti, hogy a kormány bejelenti a nyugdíjrendszer második pillérének – vagyis a magánnyugdíjrendszernek – valamilyen formájú „államosítását”, a cég szerint azonban ez a kockázatok miatt igen ellentmondásos lépés lenne.

Ami a költségvetési kockázatokat illeti, Oszkó Péter volt pénzügyminiszter lapunknak leszögezte: a leköszönő kabinet is tisztában volt több költségvetési kockázattal, ezekről, valamint kezelésük lehetséges módjáról részletesen be is számoltak. E lépések, valamint a tartalékok segítségével tartható a hiánycél. Hozzátette: ha a kétharmados felhatalmazás révén az új kormány szerkezeti, intézményi reformokat is képes megvalósítani, ezek segítségével nemcsak az idei, hanem a következő évek büdzséegyenlege is javítható. KR

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.