Tavaly őszhöz képest 49 százalékkal több, csaknem kétezer munkaadó majdnem húszezer hirdetést adott fel a Profession.hu-n a harmadik negyedévben. A legtöbb új munkavállalót az értékesítés/kereskedelem szektorban keresik, a második legnépszerűbb kategória az IT fejlesztés/programozás. Az új pozíciók 71 százaléka megköveteli a felsőfokú végzettséget, csupán 8 százalék azon álláshelyek aránya, ahol elegendő a szakmunkás képesítés vagy általános iskolai bizonyítvány.
Csakhogy miközben az álláshirdetések majdnem háromnegyedében alapfeltétel a felsőfokú végzettség, a legtöbben továbbra is olyan munkát keresnek, ahova nem kell diploma. A munkakeresők közül a legtöbben adminisztratív, irodai munka után érdeklődtek, második helyre került az értékesítés és a kereskedelem, a harmadik legnépszerűbb csoport pedig a pénzügyi, számviteli, menedzsment munkakör volt.
Ha ilyen mértékben van igény új munkaerőre, az egyrészt arra utalhat, hogy talán tényleg beindultak a magyar gazdaság motorjai – mondta a Világgazdaságnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. Dávid Ferenc szerint azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a KSH adatai szerint is legalább 350 ezren élnek és dolgoznak már tartósan külföldön, akiket pótolniuk kell a cégeknek. –Jó hír, hogy a magyarországi vállalkozások kvalifikált munkaerőt keresnek, ez azonban azt is jelenti, hogy a nagy tömegű képzetlen munkaerő egyre nagyobb versenyhátrányba kerül a munkaerőpiacon. Ez az esendő réteg ráadásul nem is mobil, mert a szociális helyzete ezt lehetetlenné teszi, így beszorul, és abszolút vesztessé válik – vélekedett a főtitkár. Ezért úgy gondolja, hogy a miniszterelnöknek az a megjegyzése, miszerint hamarosan munkaerő-hiány lesz Magyarországon, azzal a pontosítással lesz igaz, hogy a jól képzett munkaerőből lesz hiány, míg azok, akik értékteremtő munkára nem alkalmasak, végleg leszakadnak, ha csak nagyon gyorsan nem segítik képzéssel a felzárkóztatásukat.
A KSH adatai szerint hosszú évek óta folyamatosan emelkedik a diplomás, míg csökkent a szakmunkás, illetve 8 általános végzettségű foglalkoztatottak száma. Tavaly a 3,9 millió foglalkoztatottból majdnem 1,1 milliónak volt felsőfokú végzettsége, több, mint másfél millióan 8 általános vagy szakmunkás végzettsége. 2006-ban, amikor nagyságrendileg ugyanennyien dolgoztak, még alig haladta meg a 840 ezret a diplomások száma, viszont több, mint 1,7 millió volt az alacsonyabb iskolai végzettségűeké.
A versenyszférában dolgozók száma az utóbbi években idén először, ha lassan is, de érezhetően emelkedik, és az év végére meghaladhatja az elmúlt két év átlagát. Erre lehet következtetni azokból a KSH-adatokból, amelyek szerint 2014 első három negyedévében átlagosan 1,853 millióan dolgoztak a versenyszférában, míg a 2013-as éves átlag mindössze 1.819 millió, a 2012-es pedig 1.817 millió foglalkoztatott volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.