Több területen nézeteltérések vannak a nemzetközi szervezetekkel – mondta a Reuters hírügynökség tudósítása szerint Orbán Viktor miniszterelnök. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy a tárgyalások bíztatóak.
Orbán Viktor ígéretet tett arra, hogy a kormány tanulmányozni fogja az Európai Központi Bank fenntartásait a jegybankra is kivetett tranzakciós illetékkel kapcsolatban. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a pénzügyi szektornak - ideértve a nemzeti bankot is - képesnek kell lennie arra, hogy előállítsa a munkahelyvédelmi akciótervhez szükséges forrásokat.
Orbán Viktor azt mondta, a tranzakció illeték kérdésében eltérő a magyar kormányzat és a nemzetközi szervezetek álláspontja. A miniszterelnök hangsúlyozta az is, hogy fel kell gyorsítani a közszféra átalakítását.
Orbán Viktor nyilatkozata után a forint kisebb eladói nyomás alá került, hiszen az eddigi sejtés beigazolódni látszik, hogy az IMF-nek problémája lesz a pénzügyi tranzakciós illetékkel, vagyis azzal, hogy az MNB tranzakcióira is kiterjesztenék azt.
Az euró ára 289 forintig szökött fel, vagyis több mint egy egységet veszített értékéből a hazai deviza.
Orbán Viktor azt mondta, szeptemberben tér vissza Magyarországra az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap delegációja. A kormányfő kérdésre válaszolva közölte: azt várják, hogy az IMF és az EU közös delegációja adjon át a kormánynak egy "helyzetösszesítést", abban jelölje meg azokat a pontokat, amelyekben szerintük változtatni kell a gazdaságpolitikán, nevezzék meg az előfeltételeiket, és mondják el a véleményüket a 2013-as büdzsé szerintük módosítandó pontjairól.
Szeptemberben ezeket a felvetéseket a kormány érdemben meg fogja válaszolni - mondta Orbán Viktor, aki biztatónak nevezte keddi tárgyalását az IMF/EU-delegációval.
Orbán Viktor teljes nyilatkozatát itt elolvashatja
Az európai és a magyar válságkezelés között éppen az a különbség, hogy míg az EU a bankokat védi, addig a magyar kabinet a munkahelyeket – fogalmazott Orbán Viktor. A kormány kellő időben "sikeres választ" fog adni az EKB-nak - tette hozzá a miniszterelnök sajtótájékoztatóján.
Mit mondott korábban Orbán Viktor?
"A magyar parlament döntéseit senki sem tudja megvétózni" - felelte július első felében Orbán Viktor a HírTV-nek adott interjújában arra a kérdésre, mi történik akkor, ha az Európai Központi Bank vagy az IMF megvétózza az MNB megadóztatását. Hozzátette, az EKB-nak véleménynyilvánítási joga van, az álláspontját meg kell hallgatni, de a döntésben való részvételre semmilyen lehetősége nincs.
A tranzakciós illetéknek a Magyar Nemzeti Bankra való kiterjesztése a kabinet szerint logikus, szükséges és elkerülhetetlen - jelentette ki Orbán Viktor. Arra a kérdésre, van-e vészforgatókönyv arra az esetre, ha mégsem terjeszthetik ki az illetéket a jegybankra, azt válaszolta: Magyarországot a magyarok kormányozzák, "ha egyszer a magyar Országgyűlés úgy döntött, hogy tranzakciós illeték lesz, meghatározta annak a körét, akkor az úgy lesz".
Tegnap megszólalt az EKB
Elemzők szerint az MNB-re kivetett tranzakciós illeték nem tartható, azonban komoly nyomásra lesz szükség, hogy a kormány visszakozzon. Az MKB közgazdászai úgy látják, az EU/IMF-hiteltárgyalások elhúzódhatnak, sőt a sikeres lezárás sem biztos.
Az Európai Központi Bank elítélően nyilatkozott a tranzakciós illetékről szóló törvényről kedd délután. Indoklásuk szerint a törvény csorbítja az Magyar Nemzeti Bank működési és intézményi függetlenségét, és torzulásokat kelthet a pénzügyi piacokon és a reálgazdaságban.
Az EKB véleményének megjelentését követően azt írtuk, ha az ellentétes álláspontok nem közelednek, akkor a tranzakciós illeték komoly akadályt jelent az EU/IMF-megállapodás kapcsán.
Az Európai Bizottság is foglalkozik a magyarországi tranzakciós illeték bevezetésével - erősítette meg szerdán Brüsszelben a testület szóvivője. Újságírói kérdésre válaszolva Antoine Colombani kijelentette: "Meg tudom erősíteni, hogy az Európai Bizottság vizsgálja ezt". Hozzátette, hogy más kommentárt nem kíván fűzni a témához.
A fő probléma, hogy a tranzakciós illeték bevezetése eszközöket teremt arra, hogy a központi bankon keresztül finanszírozzák a közszférát, írja Peter Attard Montalto. A Nomura vezető londoni közgazdásza hangsúlyozza, hogy ezt tiltják az uniós jogszabályok. Az elemző szerint a kormány nem fog rögtön változtatni, hanem megvárja, amíg az EU és az IMF kezébe kerül a probléma a jövő hónapban kezdődő tárgyalásokon. A kormány végül meghátrál és visszavonja MNB tranzakcióira kivetett illetéket, de emiatt akár növelheti is az illeték összegét, hogy behozzák ezt a kiesést.
Az EKB felől érkező kritika, valamint az elmaradt kamatcsökkentés elegendő volt ahhoz, hogy a másodlagos állampapír-piacon zárás előtt eladói nyomás alakuljon ki – véli Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza. A hozamgörbe mintegy 20 bázisponttal tolódott feljebb, és a kamatvágásra vonatkozó várakozások mérséklődtek – jegyezte meg. Véleménye szerint az EKB közleménye azt jelezte, hogy „az EU/IMF-hiteltárgyalások elhúzódhatnak, sőt a sikeres lezárás sem biztos”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.