Az SNB csatlakozott az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve-hez és a japán jegybankhoz, akik korábban nulla közelébe csökkentették a kamatot, hogy segítsék a gazdaság növekedését, ugyanis az erős frank már veszélyezteti a kilábalást – számol be a Bloomberg.
A forint szerdán reggel új negatív csúcsot döntött a svájci frankkal szemben, az alpesi deviza árfolyama meghaladta a 252 forintot. Ez a jegybank döntését követően korrigált, nem sokkal dél után 245 és 246 forint között mozog.
„Ez csak ideiglenesen állítja meg a svájci frank erősödését” – mondta Sebastian Wanke, a Dekabank frankfurti közgazdásza. Meglátása szerint a svájci frank akkor gyengülhet, ha a bizonytalanság elhagyja a piacokat.
A pénzügyi piaci befektetők ugyanakkor aggódnak, hogy az európai adósságválság eléri Olaszországot és Spanyolországot, és megmentésükre az EU-nak nem lenne elegendő forrása. A félelmet fokozza, hogy az USA elveszítheti „AAA” hitelminősítését, valamint a globális kilábalásba vetett bizalom is csökkent az lemúlt hetekben. A Handelsblatt beszámolójában már a Lehman-csődhöz hasonlította a helyzetet.
„Emelkednek a globális növekedési félelmek és a soha véget nem érő euróövezeti adósságválság magasan tartja a keresletet a biztonságos menedékek felé, mint a svájci frank és az arany” – mondta Alexander Koch, az UniCredit Group müncheni közgazdásza. Úgy véli, az SNB retorikája segíthet szinten tartani a frankot.
Philipp Hildebrand vezette SNB a döntést követő közleményében leszögezte, közelről figyeli a devizapiaci fejleményeket, és további intézkedéseket hozhatnak az erős frank ellen, amennyiben szükséges.
„Az SNB erős elkötelezettséget mutatott ma és ez hatással lesz a piacra” – vélekedett optimistán Fabian Heller, a Credit Suisse Group AG zürichi közgazdásza. „Ez egy szimbolikus lépés; jelezték, hogy tovább már nem kívülállók” – tette hozzá.
A Reutersnek nyilatkozó Lutz Karpowitz szerint érthető a jegybanki beavatkozás tekintettel arra, hogy az erős frank veszélyezteti az ország exportját, s ezzel a gazdasági növekedést is. A Commerzbank elemzője szerint ugyanakkor az SNB kezében nincs más eszköz, csak az, hogy az irányadó kamatot nullára csökkentse. Ugyanakkor kétségét fejezte ki aziránt, hogy ezzel a lépéssel valóban tartós eredményt tud elérni a svájci jegybank.
Adrian Schmidt, a Lloyds szakértője emlékeztet arra, hogy az olyan közvetlen jegybanki beavatkozást – mint amilyennel a Federal Reserve élt – nem szívesen fogadnak a piacok. Emellett az SNB már próbálkozott egy határozottabb közbelépéssel, amikor 2009 márciusa és 2010 júniusa között a nemzeti bank 200 milliárd frank külföldi vagyont vásárolt, hogy gyengítse az alpesi deviza árfolyamát, ám az ügylet nem járt sikerrel, s a jegybank 2010-re 21 milliárd frankos veszteséggel jött ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.