BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mit ígérnek? A Fidesz-program a legkevésbé megalapozott

Fidesz programját a Mit ígérnek? civil kezdeményezés az 1-5 fokozatú skálán gyengére értékeli. A közgazdászokból álló civil társaság értékelési szempontjai (célzottság, megalapozottság, számonkérhetőség) alapján a Fidesz programja a legrosszabbul teljesített a megalapozottság tekintetében az általuk vizsgált négy választási dokumentum (Jobbik, MDF, MSZP, Fidesz) közül.

A program – hasonlatosan például az MSZP-éhez - az általánosságok szintjén mozog, amiben jobban teljesít, az a jövőkép felmutatása, és ilyen értelemben az általános célzottság - áll a Mit ígérnek? elemzésében.

Célzottság – Miről beszélnek?

A Fidesz programjában néhány területen kibontakozik egy viszonylag világos jövőkép, de ez csak általánosan, elvi szinten fogalmazódik meg, így a párt konkrétabb elképzeléseiről nagyon keveset tudhatunk meg. (A jövőkép valamivel tisztább a gazdaságfejlesztés egyes területei, rendvédelem, egészségügy, szociális fejezet tekintetében). A párt világos értékrendre épít (munka, otthon, család, egészség, rend), de az elképzelt jövő nehezen megfogható konkrét részletek és időtáv hiányában.

A célok többsége elnagyolt. Csak a gazdaságfejlesztés és az egészségügy
területén találunk néhány számszerűsített és számonkérhető ígéretet.
Mindamellett, hogy a bevezető kijelöli a munkahelyteremtést, mint legfőbb
prioritást, a program nem nevez meg egyértelmű prioritásokat. Az olvasó öt terület kiemelése (gazdaság, rend, egészségügy, szociális biztonság,
kormányzás) és e területek célok kifejtettsége, részletezettsége alapján sejt egy fajta fontossági sorrendet.

Megalapozottság – Elhiggyük?

A program egyetlen helyen utal a stabil és kiszámítható költségvetési politikára, így erre a szándékra inkább implicit módon lehet következtetni a kormányzati politika kiszámíthatóságának általában véve tervezett javításából. Arra azonban a Fidesz programja sem tesz kísérletet, hogy terveinek költségvetési hatásait feltárja, ennek megítélése a vállalások homályossága miatt a választó számára is lehetetlen. Miközben a program visszafogott az ígérgetésekben többféle kiadást ígér sok területen, míg bevételnövelésről, más kiadások lefaragásáról nem esik szó. Következésképp, nem látunk jelentős költségvetési kockázatokat, ám a
program igen pro-aktív vállalkozásfejlesztési, iparpolitikai, mezőgazdasági és egészségügyi fókuszai, valamint az a tény, hogy számos területet nem is tárgyal (például, környezetvédelem, tömegközlekedés) kételyeket vethet fel az olvasóban.

A program igen fukar az oktatás terén tett lépésekben, és a pártfinanszírozás területén sem ígér változtatást. Egyedül a gazdaságpolitikai és egészségügyi területen sorol fel olyan célokat és intézkedéseket, melyek megvalósulása érdemben nyomon követhető és megítélhető.

Összességében, a program nem tartalmaz jelentős ellentmondásokat,
ugyanakkor nem tér ki a tervezett lépésektől várt gazdasági és társadalmi
hatásokra.

Számonkérhetőség – Meglátjuk?

Csakúgy, mint a többi párt esetében, a Fidesznél is jellemző, hogy a célok és intézkedések általánossága miatt - meglátásunk szerint - négy év múlva igen nehéz lesz megítélni a program egészének tényleges teljesülését. Egyetlen kivétel, a foglalkoztatást célzó gazdaságfejlesztés és az egészségügyi terület, ahol olyan célokat és intézkedéseket sorol fel a program, melyek megvalósulása érdemben nyomon követhető és megítélhető, de ezek a vállalások ott sem elég komplexek ahhoz, hogy a szakpolitika sikerességét rajtuk keresztül meg lehetne ítélni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.