A főtitkár elmondta: az elmaradott, hátrányos helyzetű kistérségekben drámai következményekkel kell számolni. Legrosszabb helyzetben Borsod-Abaúj-Zemplén (BAZ), illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megye van. Az ottani gazdaságok átlagosan 2500 hektár területen dolgoznak, és közel 100 főt foglalkoztatnak. A támogatás megvonásával ezek a munkahelyek kerülnek veszélybe, és tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy az érintett megyékben a munkanélküliségi ráta 20-50 százalékkal meghaladja az országos átlagot, ami azt jelenti: több helyen ötször nagyobb a munkanélküliség, mint az országban. „Tényekkel tudjuk alátámasztani, hogy azokban a falvakban, kisvárosokban, ahol működnek mezőgazdasági vállalkozások, a munkanélküliség felére-harmadára csökkent” – magyarázta a szakember. A tapasztalatok azt mutatják: az említett térségekben működő gazdaságok a legnagyobb, és sok esetben – a helyi önkormányzatok mellett – az egyetlen munkaadók. De nem tesznek szert a kormány által gyakran hangoztatott extra profitra – tette hozzá. A bevétel arra elég, hogy a szükséges fejlesztéseket elvégezzék, ami azt jelenti: a támogatások megvonásával azonnal veszteségessé válnak. De a települések sem járnának jól, mivel sok esetben az ott működő agrárvállalkozások adják az adóbevételek 100 százalékát.
Borsodban 365 település van, ennek kétharmada statisztikailag is elmaradott térségnek minősül. A megyében 29 agrárvállalkozás működik, ebből 19 a hátrányos helyzetű településeken található, és négyezer embernek ad munkát – mondta Pataki László, a BAZ Megyei Mezőgazdasági Érdekvédelmi Szövetség elnöke. Tájékoztatása szerint az egyik jelentős probléma, hogy a megye termőterülete 1990 óta 100 ezer hektárral csökkent, a dombos, vízmosásos területek művelését pedig nem vállalja senki. Itt számolni kell azzal is, hogy a közrend, közbiztonság fenntartása komoly feszültségeket okoz.
Szabolcsban a 94 – és nagyjából 10 részmunkaidőst – főt foglalkoztató Prügyi Mezőgazdasági Zrt. működése került veszélybe. A cég a megye egyik legelmaradottabb téréségében gazdálkodik 2326 hektáron – nyilatkozta Rácz László, a vállalat elnöke. „Ha a kormány beváltja tervét, 120 millió forint támogatást veszítünk, és ellehetetlenül a cég működése.
A megyében nagy valószínűséggel nem fognak tudni elhelyezkedni az alkalmazottak, mivel nincs más lehetőség” – tette hozzá. A szakember elmondta: ha nincs közmunka, 60 százalékos a munkanélküliség, ha van közmunka, 34 százalékos az arány.
Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke úgy reagált: a nagyüzemi tőkés társaságok továbbra is talpon tudnak maradni, nem viszi őket csődbe a föld alapú támogatás megvonása. Szerinte a MOSZ beállt a baloldali szervezetek sorába és félelemkeltéssel, riogatással próbálja meg saját érdekeit védeni. „Hozzáigazítjuk a támogatási rendszert a kis, közepes, és családi gazdaságok, illetve a nagyüzemek 80-20 százalékos arányához” – mondta a politikus.
Foglalkoztatás számokban
A KSH adatai szerint az országos foglalkoztatási ráta 56,4 százalék, a Borsod megyei 50, 8 százalék, a szabolcsi 51,5 százalék. A kormány tervezete szerint a megvont támogatások összege 750 millió forint, ez összesen 17700 hektárt érint, és 1280 munkahely megszűnését jelenti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.