Görögországban szerdán szinte teljesen megbénult az élet az általános sztrájk miatt, amit a kormány szigorító intézkedései elleni tiltakozásul hirdettek meg a szakszervezetek.
A kórházak csak sürgősségi ellátást végeztek, közhivatalok zárva voltak, az iskolákban nem volt tanítás, leállt a tömegközlekedés, a vasút, a hajóforgalom, az athéni repülőtér nem fogadott és nem indított járatokat, még az újságírók is beszüntették a munkát. A fővárosban a sztrájk mellett két nagy demonstrációt is tartottak. Mintegy 20 ezren békésen vonultak a parlamenthez. A fiatalok egy ötvenfős csoportja azonban megpróbálta elfoglalni az egyetemet, a rendőrség könnygázgránátokkal verte vissza őket.
A 24 órás sztrájkot az egymilliós tagsággal rendelkező görög dolgozók általános szakszervezete, és a 300 ezres alkalmazottak szövetsége szervezte. A kommunista szakszervezet külön vonult fel, s többek között ellen tiltakoztak, hogy felmerült a kormányzatban a 14. havi fizetés megvonása.
A fizetésképtelenség veszélyével küzdő athéni kormány február elején jelentette be bér- és adóreformját. A kabinet sokkterápiát akar alkalmazni a felduzzadt adósságállomány, és a magas deficit kezelésére. Az állami alkalmazottak fizetését csökkentették, megemelték a dohányáruk, az italok, és az üzemanyag jövedéki adóját. Tervezik az általános forgalmi adó növelését, a szociális juttatások szűkítését, a nyugdíjkorhatár emelését.
A szakszervezetek a kormány programja jelentősen növelni fogja a munkanélküliséget, ami már tavaly novemberben öt éves csúcsra, 10,6 százalékra nőtt. A lakosság azonban támogatja a kabinet takarékossági programját, a többség szerint az érdekvédőknek az év végéig türelemmel kellene lenniük.
Bíróság elé viszik a görög kormányt
Az Európai Bíróság előtt támadja meg Brüsszel a görög kormányt, amiért az mindeddig nem fizettetett vissza 200 millió eurónyi jogtalan vállalati támogatást. A versenypolitikáért felelős európai bizottsági tag, Joaquin Almunia emlékeztetett: több száz görög cég részesült a támogatásból, amely tisztességtelen versenyelőnyt biztosított számukra az uniós belső piacon.
Hogyan verte át Görögország a világot?
Egy ötödik emeleti kis londoni irodába vezetnek a Görögország pénzügyi trükkjeivel kapcsolatos nyomok. Ott működik ugyanis az a cég, a Titlos PLC, amelyet 2009 elején azért hoztak létre, hogy segítsen elleplezni Hellász államadóssági manővereit. Ebben - így vagy úgy - az európai pénzügyi rendszer és a New York-i Wall Street is segédkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.