Munkavállalás. Nem veszélyes sem a gyermek mentális fejlődésére, sem a viselkedésére vagy a jóllétére, ha pár hónappal a szülés után az anya visszatér a munka világába – derült ki egy a New York-i Columbia Egyetem kutatói által végzett, most publikált vizsgálatból. A kutatás során az anya távollétének a gyermek szellemi és szociális fejlődésére gyakorolt teljes hatását vizsgálták, és az eredmények szerint az újdonsült anyák munkavégzésének pozitív hozadékai meghaladják a hátrányokat.
Tíz földrajzi térségben több mint ezer hétévesnél fiatalabb gyermek fejlődését és családi jellemzőit követték nyomon, gazdag adatsorokat felhasználva a szülő-gyermek interakciókról, a jövedelemről és a gyermekellátásról. Mindezek során a negatív hatásokon túl jelentős előnyökre is bukkantak. Így például nő a valószínűsége, hogy a gyermek kiváló minőségű gondozást kap, s emelkedik az anya jövedelme, illetve komfortérzete, jólléte is.
Az eredmények különösen az amerikai nők számára fontosak; nekik rendszerint három hónappal a szülés után vissza kell térniük a munkahelyükre, mivel az USA-ban nem létezik gyermekellátási juttatás. Részmunkaidős foglalkoztatásnál, tehát heti legfeljebb 30 munkaórás állásoknál az eredmények kecsegtetőbbek, mint teljes munkaidő esetén – hangsúlyozta azonban a The Guardian című brit lapnak Jane Waldfogel amerikai akadémikus, aki jelenleg a London School of Economics vendégoktatója. Hozzátette: a kulcstényező leginkább a nevelés milyensége. „Kiemelkedően fontos, hogy az anya mennyire érzi a gyermek szükségleteit. Még azok az anyák is, akik heti több mint 30 órát dolgoznak, javíthatják saját körülményeiket, megkönnyíthetik a dolgukat. Annyi csak a teendő, hogy az otthon küszöbét átlépve mély levegőt vegyenek, s maguk mögött hagyják az összes munkahelyi gondot, és ezután kizárólag a gyermekükre figyeljenek” – öszszegezte a tapasztalatokat az amerikai akadémikus.
Ellentmondásos kutatási eredmények
Az elmúlt húsz év legvitatottabb szociálpolitikai témájában számtalan tanulmány készült; ezek arra a következtetésre jutottak, hogy a gyermek számára káros, ha az anya a baba egyéves kora előtt visszatér a munka világába. Az Essex Egyetem közelmúltbeli kutatásában azt találták, hogy azok a gyermekek, akiknek az édesanyja hároméves kora előtt dolgozni kezdett, lassabban tanulnak. Az UNICEF 2008-ban pedig arra figyelmeztetett, hogy az anyák jobban teszik, ha az első egy évben otthon maradnak, különben a gyermekük fejlődése kerül veszélybe. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.