Történelmi csúcsra emelkedett a magyar államadósság forintban kifejezve az év első hónapjaiban, attól azonban nem kell tartani, hogy emiatt gond lenne a GDP-arányos ráta idei csökkentésével. Az év elején a Barcza György vezette Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) felduzzasztotta a kormányzati tartalékokat és rekordösszegű lakossági állampapírt adott el, de így sem szállt el az államadósság.
Az év elején általánosságban 500-800 milliárd forinttal szokott növekedni a központi költségvetés adóssága, miután az év végére leapasztott tartalékot visszatöltik, idén azonban ennél kisebb, 400 milliárd alatti növekedést láthattunk. Február végére ezzel 25 823 milliárd forint fölé emelkedett a központi költségvetés adóssága, ami 1,55 százalékkal magasabb, mint a tavaly év végén mért 25 430 milliárd forint.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Nő a lakossági finanszírozás, csökken a devizatartozás - Kép: Móricz-Sabján Simon[/caption]
A kedvező piaci helyzetben 456 milliárd forint volt a nettó forintkibocsátás – nagyrészt a lakosságnak közvetlenül értékesített állampapírokból –, ami a költségvetés éves hiányát és részben a lejáró devizaadósságot finanszírozza. A devizaadósság a 2016. végi 6256 milliárd forintról 6218-ra mérséklődött, ami 24 százalékos devizaaránynak felel meg, vagyis tovább csökkent a tavalyihoz képest. Akkor 25 százalék alá került a devizaarány.
A költségvetés forintadóssága február végéig 456 milliárd forinttal nőtt, és 18 887,5 milliárd forintot ért el. A hónap végén a lakossági állampapírok állománya 5752 milliárd forintot tett ki, ami 684 milliárd forint növekedést jelent 2016. december vége óta. A lakosság által vásárolható, egy évnél hosszabb futamidejű Prémium Magyar Államkötvény és a Bónusz Magyar Államkötvény együttes állománya 2017. február végén a 226,6 milliárd forintos idei növekedés hatására 1748 milliárd forintot tett ki. Az ÁKK kiemelte, hogy a lakosság a hosszabb futamidejű állampapírokat is keresi. A kamatozó kincstárjegyek állománya 3515 milliárd forint volt február végén, ami 449 milliárd forinttal haladta meg az év végi állományt.
A trend folytatásával tovább nőhet a lakosság már most is 20 százalékos részesedése az államadósság finanszírozásában, miközben a devizaadósság arányának csökkenése folytatódhat –, különösképp, ha az eredeti tervekkel ellentétben mégsem bocsátanak ki idén 1 milliárd euró értékben devizakötvényt. A GDP-arányos államadósság csökkenése is folytatódhat: a TakarékBank előrejelzése szerint a tavaly év végi 73,9 százalék után idén 71,6 százalékra csökkenhet a ráta, és az adósság a következő években is mérséklődhet.
Elfogyott a külfölddel szembeni hitel
A múlt év utolsó negyedévében a magánszektor külfölddel szembeni nettó adóssága nagyjából 3 milliárd euróra rúgott – derül ki a fizetésimérleg-adatokból. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint ez azt jelenti, hogy lényegében eltűnt az adósság: 2008 végén a magánszektor nettó tartozása még 40 milliárd eurót tett ki, tehát nyolc év alatt sikerült lefaragni ezt a tartozást. Hozzátette: a magánszektor külfölddel szembeni nettó adósságának csökkenése 2011-ben indult el és 2015-ben gyorsult fel. A folyamat hátterében az áll, hogy a válság után a lakosság és a vállalatok sokkal óvatosabbá váltak. A megtakarításokra helyezték a hangsúlyt, miközben a hitelfelvételi kedv nagyon alacsony volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.