Bár a Harvard Egyetem professzora hangsúlyozta, hogy nem akar elhamarkodott véleményt mondani a körülmények pontos ismerete nélkül, úgy vélte, a növekedés ösztönzése most fontosabb feladat, mint az, hogy az adósság a GDP 80 vagy 90 százaléka.
Néhány éven belül a fejlett országok, amelyek most gyakorlatilag minden adósságra garanciát vállalnak, komoly gondban lesznek, így Közép-Európa finanszírozása is nehezülhet. Most azonban most van, így érdemes növekedésorientált politikát választani, ha lehetőség van rá – vélte a közgazdász.
Hasonlóképpen vélekedett lapunk kérdésére Joseph Stiglitz, a Columbia Egyetem professzora. A Nobel-díjas közgazdász szerint – aki ugyancsak inkább általánosságban beszélt – a növekedés ösztönzése célravezetőbb stratégia, mert egyszerre növeli a jólétet, és mérsékli a deficitet. A válságban a legnagyobb kárt nem a pénzügyi szektor okozta buborékok kipukkadása jelenti, hanem a potenciális GDP-növekedési ráta csökkenése. Stiglitz szerint ugyanakkor óvatosnak kell lenni: nem minden adócsökkentés hasznos.
Az Egyesült Államok a negatív példa arra, hogy az infrastruktúrára vagy az oktatásra fordított kiadások sokszor hatékonyabbak lennének. Arra a kérdésre, hogy az IMF vajon osztja-e az ő véleményét, a konferencián sztárként fogadott professzor annyit mondott: nos, néhányan igen.
A koppenhágai konferenciáról szóló beszámolót itt olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.