A miniszterelnök az év legfontosabb politikai történésének nevezte a választást. Szerinte az októberi voksolás véglegesen felhatalmazást adott a kormánynak arra, hogy a szükséges változtatásokat meghozza - tette hozzá Orbán Viktor.
Új időszámítás kezdődött a politikában - hívta fel a figyelmet Orbán, amely a gazdaság helyreállítását célozza. Szerinte a gazdasági mélyrepülés nem a lakosság hibája, hanem a hibás gazdaságpolitikáé.
Orbán szerint a gazdaság elsüllyedt a korrupcióban, ezért a gazdaság csődközeli helyzetbe jutott. Az állam piacosítása nem működhető, s a közédeket csak az állam érvényesítheti - tette hozzá.
A munkahelyek megőrzése, bürokrácia csökkentése az Orbán-kormány második akciótervének célja. Orbán szerint mindenkinek ugyanakkora terhet kell vállalnia.
A miniszterelnök szerint a válságadó arányos, s tisztán közölték, mely szektortól, mekkora hozzájárulást kérnek. Ezek a szektorok olyan extraprofitot tudnak termelni, amelyről a kormány nem mondhat le, ha az oktatási, egészségügyi szektor átlakítását szeretné. A kormányfő érvelése szerint az extraprofitból futja a különadók kifizetés, hiszen korábban az ország segített a gazdaság szereplőinek kilábalni a válságból, most pedig, amikor a cégek már túljutottak a nehezén, úgy igazságos, hogy most ők segítsenek az országon. (A bankadó és a kereskedelmi láncokra kivetendő különadó hatására több pénzintézet, illetve kereskedelmi lánc - többek között a Tesco is - válik veszteségessé. A szerk.)
A kormányfő bejelentette,hogy a leköszönő Bajnai-kormány egyik utolsó döntésével 178 milliárdot hagyott az energiacégeknél.
A kormány továbbá tárgyalásokat kezdeményez az önkormányzatokkal az általuk működtetett vállalatok további sorsáról. Mindemellett hangsúlyozta, hogy a ppp-konstrukciókban az önérdek kiszorította a közérdeket. Ezért ezek felülvizsgálatát, és felfüggesztését kezdeményezte.
Orbán a vezérszónokok reagálásaira adott viszontválaszában leszögezte, felelmelt kézzel nem lehet csatába menni, így a bankadót hozta fel példaként, ahol szerinte nem lehet az ügyfelekre hárítani a különadót.
Orbán az magánnyugdíjpénztárakat illetően az Egyesült Államokat hozta fel negatív példaként, valamint felhívta a figyelmet, hogy állami kényszerrel létrehozott rendszert sehol nem vezettek be Európában. Szerinte egy magánvállalkozás sem biztosíthatja a nyugdíjak kifizetését, és értékállóságát. (Ezzel szemben most is létezik garancia: A hozamokra külön is garanciát vállal a Pénztárak Garancia Alapja, amely biztosítja, hogy a teljes felhalmozási időszakra vonatkozóan a tagi befizetések az inflációval megegyező hozamot garantáltan megőrizzék. A szerk. További információ: http://www.pga.org.hu/ Abban az esetben, ha a pénztár nem képes fedezni a kifizetést, az állam vállal garanciát.) "Senkit sem lehet tőzsdézésre kényszeríteni" - indokolta a magánnyugdíjpénztárakból az állami rendszerbe való visszalépés biztosítását a kormányfő. Hangsúlyozza, mindenkinek biztosítani kell az állami nyugdíjrendszerbe való visszalépés lehetőségét, aki azonban maradni akar, az maradhát, ám az ő figyelmüket is felhívják a veszélyekre.
Elmondása szerint, mintegy 30 milliárd forint jut magánbefektetők zsebébe. Ezért lehetőséget ad a nyugdíjpénztári tagok számára, hogy visszalépjen az állami rendszerbe, így állam garantálja, hogy nem éri veszteség. A kormányfő szerint a szocialista kormányok elvették az emberektől a választás lehetőségét azzal, hogy kötelezővé tették a magánnyugdíjpénztárba való belépést, ezt a mostani kormány visszaadja.
A miniszterelnök leszögezte: 3 évig tartják életben a különadókat, ez alatt kell ésszerűen átalakítani az egészségügyet, az oktatást.
Orbán Viktor szólt az állami és önkormányzati vállalatokról is: bejelentette, közös holdingba kerül a Volán és a Magyar Államvasútak (MÁV). Orbán szerint 5 százalékos csökkentés érhető el a bürokrácia csökkentésével is.
Felszólalásában megemlítette, hogy fontos az, hogy aki több gyermeket nevel, az nagyobb kedvezményeket is kapjon. Egyszerűbb adózást ígért, ugyanakkor a "potyautas rendszer" megszűntetését veszi célba. Az MTI Eco által megkérdezett szakértők szerint az egykulcsos adó hozzávetleg 300-350 milliárd forint kiesést jelent a központi költségvetésnek.
Egyik legfontosabb közérdeknek a munkahelyek megtartását nevezte. A második akcióterv részeként megkezdődik a részmunkaidős foglalkoztatás támogatását. Bevezetik az agráriumban a Széchenyi kártyát, s elindítják a német típusú, úgynevezett duális szakképzést.
A bürokrácia csökkentése érdekében - többek között - 20 százalékkal csökkentik a páylázati elbíráló szervek számát, 10 százalékkal csökkentik a pályázati mellékletek számát, s végül papírmentes pályázati lehetőséget teremtenek. Mindemellett a miniszterelnök bejelentette 8 év helyett 10 évig támogatják a lakásmegtakarítást. Megszűnik az elvárt jövedelemhatár és jön az egyszerűsített végelszámolás is.
Orbán Viktor szerint elmúlt az idő, hogy a kiváltágos helyzetben lévők mindig jól járjanak. A demokráciában azonban kevés ember szava nem írhatja felül a közérdeket. Végül a második akcióterv megszavazását kérte az Országgyűléstől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.