A miniszterelnök hozzátette: a kifogásolt médiatörvény az 1986-ban elfogadott sajtótörvényt szüntette meg, amely szerint a regisztrációból való eltörléssel újságokat lehetett megszüntetni. Magyarországon a jogállam újjáépítése folyik, szemben az itt elhangzottakkal – szögezte le Orbán Viktor. Emellett közölte, hogy sokan tárgyi tévedésben vannak a médiatörvény kapcsán, az azonban "megalázó és méltatlan lenne", ha Martin Schulz szocialista EP-frakcióvezető és mások tévedéseit is kijavítaná.
"Az elmúlt években a titkosszolgálatokat politikai célokra vetették be, békés tömegek ellen vetették be a rendőrséget – mindkét ügyben büntetőeljárások indultak. Nem a médiatörvény jelent problémát az Európai Parlamentnek, hanem a Fidesz kétharmados többsége" – állította Orbán Viktor. "A németek médiatörvénye egy jottányit sem demokratikusabb, mint a magyar."
Mint mondta, nem fogadja el, hogy azért, mert negyven évet éltek diktatúrában, bárki megkérdőjelezhesse a magyarok demokrácia iránti igényét. "Nem lehet sértegetni egy nemzetet, a magyar kormány demokratikus elkötelezettségének kétségbe vonása pedig sértés a magyar népre nézve. A hazámat itt is mindig meg fogom védeni" – kérte ki magának a kritikákat igencsak felpaprikázva a miniszterelnök. Mint mondta, nem tartja természetellenesnek, hogy viták alakultak ki a magyar médiatörvény körül, de csak az európai partnereken múlik, hogy értelmes vita alakul-e ki ebben a kérdésben.
Szocialista és zöld reakciók Orbán válaszára
Martin Schulz szocialista frakcióvezető válaszában elmondta, hogy frakciójából több egykori NDK-st is megkínoztak politikai okokból. Arra kérte Orbánt, hogy a demokráciát közösen védjék meg.
Schulz felhívta a magyar kormányfő figyelmét, hogy egy törvény kritikája sohasem egy nép kritikája, együttműködést ajánlott Orbánnak.
Daniel Cohn-Bendit igazat adott Orbánnak, hogy büszke lehet a népére, ám figyelmeztette, az igazság nem mindig a többség oldalán van.
A levezető elnök Jerzy Buzek megvonta tőle a szót, mert nem személyes érintettség alapján reagált. Cohn-Bendit még annyit mondott, hogy Orbán nacionalista-populista érveléssel keverte a magyarokat és a törvényét ért támadásokat. "Ön ma meghívott ebédelni, de elvette az étvágyam" - zárta beszédét Cohn-Bendit.
Megkötetett a kompromisszum
Mint a magyar elnökségről szóló vita utáni sajtótájékoztatóján elmondta, nem várja meg, hogy eljárást indítson a bizottság Magyarország ellen. Ha a bizottság módosítani akar a médiatörvényen, akkor a magyar kormány fenntartások nélkül, gyorsan engedelmeskedni fog - írja az Index.
A bizottság pedig megígérte, hogy gyorsan eldönti, hogy mit akar változtatni, nem húzzák az időt. Így akár már február végére leállhat a magyar médiatörvény körüli hisztéria. Mostantól az Európai Bizottság lesz a hunyó ha valami kifogás éri még a törvényt, hiszen a brüsszeli testületnek lényegében teljes felhatalmazást adott Orbán a módosításokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.