Az ECOFIN január 24-ei ülésén, melyen a Magyarország elleni túlzott deficiteljárás is szó volt, Matolcsy György alaposan és részletesen érvelt. A nemzetgazdasági miniszter hozzászólásában elmondta, hogy a Magyar Kormány 2010 májusában súlyos örökséggel szembesült, hiszen az előirányzott 3,8 százalékos áht-deficit rendkívüli intézkedések nélkül nem volt tartható, ezek nélkül az áht-hiány 2010-ben a GDP 7 százalékát érte volna el – közölte az NGM.
Hozzáteszik, Magyarországon növekedésbarát fiskális konszolidációra kerül sor 2012-ben és 2013-ban. A miniszter hangsúlyozta, hogy az egyszeri tételeket leszámítva a valós költségvetési deficit 2,94 százalékban teljesült.
„Felszólalásában jelezte, hogy Magyarország kötelezettséget vállalt arra, hogy az áht-deficitet 2012-ben és 2013-ban is 3 százalék alatt tartja, ennek garanciája a Széll Kálmán Terv strukturális intézkedéseinek következetes végrehajtása” – áll a közleményben.
Matolcsy György hangsúlyozta: a Magyarország ellen indított túlzott deficiteljárással nem ért egyet, ugyanakkor biztosította a Bizottságot arról, hogy Magyarország eleget tesz majd jogi kötelezettségeinek és továbbra is mindenben együttműködik az EB-vel.
Mivel Matolcsy György érvelése után egyik tagállam sem kívánt a témához hozzászólni, így – az ECOFIN szabályainak megfelelően - szavazásra sem kerülhetett sor, zárul a közlemény.
Szinte kizárt, hogy Magyarország elérje, hogy az uniós pénzügyminiszterek tanácsa ne fogadja el az Európai Bizottság ajánlását a magyar kohéziós pénzek befagyasztásáról – ezt Kovács László mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. Az MSZP alelnöke hozzátette: ilyen kérdésekben 345 szavazatból 255-öt kell megszerezni ahhoz, hogy az EB-vel szemben szavazzon a tanács.
A szocialista politikus elmondta: egyébként Matolcsy György is jelen volt azon a január 24-ei ECOFIN ülésen, amelyen a tanács tagjai felkérték az Európai Bizottságot a kötelezettségszegési eljárás folytatására. Ebben a kérdésben egyhangúan döntött a tanács, pedig Matolcsy Györgynek lehetősége lett volna ez ellen érvelni, hiszen ő a magyar kormány tagja, tőle nem vették volna rossz néven, ha a nemzeti érdekeket képviseli – magyarázta a politikus.
Kovács László hangsúlyozta: az MSZP is sajnálatosnak tartja a döntést, de az egyértelmű, hogy a jelenlegi kormány a fő felelős, hogy idáig fajultak a dolgok. A szocialista alelnök szerint az egyszeri intézkedésekkel manipulált költségvetés és a szabadságharcos attitűd vezetett idáig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.