BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oszkó: a Fidesz az embereket alamizsnáért próbálja magához édesgetni

"A gazdaságpolitika mindenképpen kompromisszumok halmaza. Aki nem vesz figyelembe minden érdeket, hanem becsukott szemmel megy át a falakon, az biztos, hogy több kárt okoz, mint használ" – mondta az Indexnek Oszkó Péter. A volt pénzügyminiszter kifejtette, hogy "a jelenlegi kormánynak ez a legnagyobb hibája: meg sem akarja érteni a világot, oda sem figyel bizonyos szempontokra. Egy szempontrendszer szerint halad előre és észre sem veszi, hogy többet rombol, mint épít. Az Együtt kimondottan szerencsés, hiszen eleve sok szempontot kell figyelembe vennie".

Oszkó azt mondta, hogy a 2000-es évek fordulóján a pártok nem azt kezdték el magyarázni a választóknak, hogy értem, mit akartok, de azt nem így, hanem úgy lehet elérni. Hanem rájöttek arra, hogy a választók azt szeretik hallani, hogy nem kell nagy teljesítmény, minden az ölünkbe fog hullani. Az állami gondoskodás szerepét egyre demagógabb módon lovagolta meg a politika. Kultúra- és civilizáció-romboló politikai populizmus kezdett eluralkodni. Hipnotizált állapotba került a választók nagy része, ezt zabálják, erre kíváncsiak.

A rezsicsökkentés Oszkó szerint ennek a kicsúcsosodása. "A rezsicsökkentés valós problémára adott nagyon kártékony válasz. Lehet arról beszélni, hogy az energiaszektor privatizációja jól zajlott-e le. De ha voltak benne hibák, az nem azt jelenti, hogy mindent állami tulajdonba kell venni. Ugyanígy, ha van olyan társadalmi réteg, amelynek problémát jelent a számlák fizetése, az nem azt jelenti, hogy mindenki számára általánosan le kell faragni a fogyasztói árakról. Amelynek a legnagyobb nyertesei ráadásul jómódúak és tönkre tesz egy szolgáltató szektort. A Fidesz nem gazdaságpolitikai vitát folytat, hanem populista politizálást, az embereket alamizsnáért próbálja magához édesgetni".

Kifejtette, hogy "az Együtt 2014 tojásáras kampánya arra hívja fel a figyelmet, hogy: választók, ne csak azzal foglalkozzatok, hogy a rezsiszámlán mi van, azt is nézzétek meg, hogy az elmúlt három év gazdaságpolitikája mennyi pénzt vett ki a zsebetekből! Ebben előre kell lépni az Együttnek. Az, hogy én kiálljak, és deficitszámokat mutogassak, kevés lesz a választóknak".

"A társadalom egy idő után nagy lendülettel el fogja zavarni az ígérgetőket, még akár a rezsicsökkentőket is" – vélekedett. "Itt az időbeliség a kérdés. Hogy kell-e ehhez, hogy 2014-ben is valaki ígéretekkel nyerjen, majd 2018-ban kiderüljön, hogy mind humbug volt."

"Hurráoptimizmusra okot adó makroadatokat nem látok. Az államadósság szintje beragadt 80 százalék körül, a foglalkoztatási adat szinte kizárólag azért javul, mert oly mértékben vándorolnak ki Magyarországról, hogy arányosan kevesebb a munkanélküli. A legutóbbi növekedési adat 0,1 százalékos volt, ezzel azért én nem dicsekednék. Jövő évben a növekedés abból fakadóan nagyobb lehet, hogy arcátlan választási költekezés indul adósságfelhalmozás árán. De ez nem egy fenntartható pálya, leszakadásra kárhozatatja Magyarországot. Én nem érzem a siker közelségét."

"Strukturálisan 1,5 százaléknyi hiánycsökkentést kellett elvégezni ahhoz, hogy 3 százalék alatt legyen tartósan a költségvetési hiány" – válaszolt a túlzottdeficit-eljárással kapcsolatos kérdésre. "Azzal, hogy a Fidesz-kormány államosította a magánnyugdíjpénztárakat, lényegében elvégezte ezt a 1,5 százalékot. Ha a Fidesz semmi mást nem csinál, csak ezt, minden mást változatlanul hagy, a hiány akkor is három százalék alá csökken. Az ország 12 év alatt felhalmozott megtakarításait eltapsolták, nem gondolom, hogy ez önmagában teljesítmény lenne."

"Vannak állami feladatok, ezek közé tartozik a leszakadó rétegek segítése is. Például azoké az adósoké, akik önerőből már nem tudnak segíteni magukon" – mondta Oszkó. "Az eddigi állami intézkedések azonban inkább csak még nehezebb helyzetbe hozták ezeket a rétegeket, és a legújabb csomagnál sem a szegények megsegítéséről van szó, hanem egy általános segítségről."

"Mitől vannak nehéz helyzetben a devizahitelesek? Többet kell fizetniük, mint amire eredetileg számítottak, magasabbak a törlesztőrészletek. Miért magasabbak? Az egyik ok, hogy rosszabb a forint árfolyama. A másik ok, kevesebb a jövedelmük, nincs állásuk. Megkérdezném, hogy ezért a két dologért, hogy rosszabb az árfolyam, és rosszak a foglalkoztatási viszonyok, alapvetően ki a felelős? Ezt a bankok csinálták? Az ellenzék csinálta? Vagy a kormányzati politikusok azok, akik ezért bizonyos mértékben felelőssé tehetők? Persze a felelősségben osztoznak az előző kormányok és a bankok is, de a jelenlegi helyzet elsősorban a mostani kormány felelőssége" – hangsúlyozta a volt pénzügyminiszter.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.